Zakup mieszkania za gotówkę

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka, poprzedzona długimi poszukiwaniami. Bardzo często nie mamy wystarczających środków na zakup mieszkania i musimy zdecydować się na wzięcie kredytu hipotecznego, jednak istnieje też pewne grono szczęśliwców, którzy mają swoje własne pieniądze zaoszczędzone i odłożone właśnie na sytuację zakupu mieszkania. Jest to naprawdę przywilejowa sytuacja, gdyż nie musimy martwić się o swoją zdolność kredytową i o to, czy dostaniemy od banku kredyt na zakup mieszkania. Jedną z trudniejszych czynności w procesie zakupu mieszkania, jest zdecydowanie znalezienie odpowiedniej oferty. Musimy przemyśleć przy tym wszystkie bardzo istotne czynniki, takie jak odpowiednia lokalizacja, oczywiście cena mieszkania, czy też gwarancja zapewniająca miejsce parkingowe bądź garaż. Istnieje też sporo takich czynników, które są bardzo indywidualne i zależą tylko i wyłącznie od nas samych, takich jak na przykład fakt, czy dane mieszkanie po prostu nam się podoba pod względem wizualnym oraz czy jego rozkład jest funkcjonalny. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma położenie mieszkania względem stron świata oraz piętro na którym znajduje się lokal.

Co warto wiedzieć o zakupie mieszkania za gotówkę

Jeśli już znajdziemy odpowiednią ofertę i jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania, warto przystąpić do negocjacji z deweloperem lub sprzedającym. Wielu sprzedających zwłaszcza na rynku wtórnym jest skłonnych udzielić rabatu, kupującym mieszkanie za gotówkę.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty, które będą towarzyszyć nam podczas zakupu mieszkania, na przykład wynagrodzenie dla notariusza, koszty związane z wykańczaniem mieszkania, jeśli tego wymaga, koszty przeprowadzki, urządzenia mieszkania, a także ewentualny wykup garażu. Wszystkie te koszty składają się na ogromną kwotę, której musimy być pewni, iż mamy ją wystarczającą i możemy ją zainwestować w swoje nowe mieszkanie. Trzeba więc przeliczyć, czy taka inwestycja jest dla nas opłacalna i czy nas na nią stać. Chcąc zakupić mieszkanie, należy także dysponować sporą ilością czasu, by przejrzeć dokładnie wszystkie oferty, móc obejrzeć mieszkanie, dokonać wszelkich formalności, na przykład podpisanie u notariusza aktu notarialnego, z czym wiążą się już wyżej wspomniane dodatkowe koszty. To, czy zakup za gotówkę jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, musimy oczywiście wiedzieć sami, biorąc pod uwagę wszystkie jego zalety i wady. Jest to jednak z pewnością mniej skomplikowana forma zakupu i o wiele tańsza, co szczególnie ważne jest dla młodych rodzin i osób posiadających dość spore oszczędności.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Kraków Bronowice na RynekPierwotny.pl