Kraków. Te inwestycje mieszkaniowe wygrały w 2022 roku!

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością? Jakich lokali szukali krakowianie w ubiegłym roku? Które projekty zostały ocenione jako najlepsze? Odpowiedzi na te pytania udzielił portal RynekPierwotny.pl, który w ramach organizowanego Rankingu Inwestycji, wyłonił najpopularniejsze inwestycje mieszkaniowe 2022 roku.

Poszukiwanie i zakup mieszkania to wieloetapowy oraz skomplikowany proces, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy i stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Z myślą o nich już od kilku lat portal RynekPierwotny.pl prowadzi Ranking Inwestycji Mieszkaniowych, w którym publikuje najciekawsze projekty deweloperskie w 17 największych miastach. Bazuje on przede wszystkim na analizie zachowań samych użytkowników portalu, którzy aktywnie poszukując oferty najlepszej dla siebie, pośrednio podpowiadają innym na co warto zwrócić uwagę.

Tego rodzaju zestawienia są nierzadko wskazówką i inspiracją, w szczególności dla osób mniej zdecydowanych, które chcą utwierdzić się w przekonaniu, że dokonują właściwego wyboru. A ubiegły rok nie był wcale łatwy dla kupujących.

W 2022 roku prym wiedli zamożni klienci

Ubiegły rok całkowicie odmienił oblicze rynku nieruchomości. Głównym powodem było drastyczne ograniczenie akcji kredytowej banków spowodowane m.in. rosnącymi stopami RPP oraz rekomendacją KNF, która zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. To spowodowało potężne tąpnięcie w sprzedaży mieszkań.

W tej sytuacji deweloperzy zamrozili część inwestycji a swoją ofertę zaczęli kierować głównie do zamożnych klientów, którzy kupowali mieszkania w większości za gotówkę. W skali całego kraju dużą popularnością cieszyły się oferty lokali w segmencie cenowym od 9 - 11 tys. zł za mkw. Co ciekawe, w największych metropoliach popularne były także nieruchomości premium - powyżej 15 tys. za mkw. Jeżeli chodzi o powierzchnię, to największe zainteresowanie budziły jak zwykle mieszkania dwu- i trzypokojowe. Natomiast najpopularniejszy metraż to ten w przedziale od 35 do 50 mkw. A jakie inwestycje cieszyły się największą popularnością w Krakowie?

Najlepsze inwestycje w Krakowie

Pierwsze miejsce w Rankingu Inwestycji 2022 zajął projekt Murapol Parki Krakowa od dewelopera Murapola S.A. W inwestycji zaplanowane są przestronne balkony, tarasy z ogródkiem, plac zabaw dla dzieci czy komórki lokatorskie. Termin oddania do użytkowania zaplanowano na 3 kw. 2023 roku.

Na drugiej pozycji uplasował się projekt Kapelanka-Pychowicka realizowany przez Budrem. Inwestycja powstaje w jednej z najstarszych dzielnic Krakowa, na Dębniku, przy ul. Pychowickiej. Wyróżniać ją będą duże tarasy i zieleń na dachu. Dla lubiących ruch zaprojektowane zostaną stojaki rowerowe. 

Z kolei brązowy medal przypadł inwestycji Osiedle przy Malborskiej od Dom Development S.A. Inwestycja powstaje na Woli Duchackiej, przy ul. Malborskiej. Dla wygody mieszkańców zbudowany zostanie garaż podziemny, naziemne miejsca postojowe, a także komórki lokatorskie. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat Rankingu Inwestycji? Wejdź na https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/krakow/.