Kupno czy wynajem mieszkania - na co się zdecydować?

Każdy z nas w pewnym wieku zaczyna zastanawiać się nad wyprowadzką z domu rodzinnego. Oznacza to między innymi wydatek związany z nowym lokum. Do wyboru mamy wynajem bądź kupno nowego lub używanego wcześniej mieszkania. Każda z tych opcji może być dobrym pomysłem, jednak trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Na co się zdecydować - kupno czy wynajem mieszkania? Podpowiadamy.

Czy warto wynajmować mieszkanie?

Wynajem mieszkania wbrew pozorom ma wiele zalet. Na to rozwiązanie prędzej zdecydują się osoby, które nie są pewne, czy będą chciały mieszkać w danym mieście przez następne kilka czy kilkanaście lat. Wynajmowanie lokum będzie też świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie niezależność oraz swobodę. Nie ma bowiem żadnego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego. Można dzięki temu dowolnie zmieniać miejsce zamieszkania czy nawet wyjechać z kraju na kilka miesięcy bez żadnych konsekwencji w postaci niespłaconych rat kredytu. W takim przypadku nie trzeba również martwić się o to, kto zadba o nasz dom w trakcie naszej nieobecności.

Warto mieć jednak na względzie fakt, że mieszkania znajdujące się na rynku najmu mogą być niezwykle zróżnicowane. Lokale znajdujące się w tym samym budynku często mogą różnić się standardem oraz poziomem wykończenia, a ceny są do siebie mocno zbliżone. Nieruchomości w tego typu ofertach należą również głównie do osób prywatnych, co nie zawsze może wystarczająco zabezpieczyć wynajmującego. Jesteśmy również zdani na wyposażenie, które wstawił tam właściciel.

Czy warto brać kredyt na mieszkanie?

Większość osób rzadko kiedy może pozwolić sobie na kupno mieszkania za gotówkę. W takim momencie konieczna jest decyzja o wzięciu kredytu. Jego koszt i zobowiązanie na lata, jakie się z tym wiąże, może być decydującym kryterium, które przeważy o decyzji zakupu mieszkania. Osoby decydujące się na ten krok kierują się inwestycją w przyszłość, z myślą przekazania go później kolejnym pokoleniom. Jest to również oznaka stabilizacji i rozpoczęcia nowego etapu życia. Największą zaletą własnego lokum jest również niezależność. Można je umeblować według własnych preferencji, przystosować do swoich potrzeb, a każde wydane pieniądze są zainwestowane na lata.

Rozważając problem - wynajmować czy brać kredyt - decydujące mogą okazać się wyliczenia. Musimy jednak pamiętać, że kredyt wiąże się z dodatkowymi opłatami, takimi jak obowiązkowy wkład własny, podatek od czynności cywilno-prawnych, taksy notarialne czy opłaty sądowe. Oznacza to, że aby kupić mieszkanie, powinniśmy mieć odłożone kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla niektórych mogą to być oszczędności całego życia, więc zastanawiają się, czy kupować mieszkanie czy czekać aż ceny nieruchomości będą korzystniejsze. Po wybór mieszkania i konsultacje zapraszamy na Inkom.