Kleszczołapki — co to jest?

Kleszcze obecnie czają się już nie tylko w lasach i na łąkach, ale mogą nas zaatakować nawet w naszym przydomowym ogrodzie czy w parku. W wielu regionach duży odsetek tych pajęczaków to nosiciele groźnych chorób takich jak na przykład borelioza. Dlatego tak istotne jest to, aby po ugryzieniu jak najszybciej usunąć w całości kleszcza. Pomocne w tym mogą być kleszczołapki. Czym dokładnie są i jak ich używać? Podpowiadamy.

Jak używać kleszczołapki?

Profilaktyka za pomocą środków i preparatów na kleszcze jest istotna. Kleszczołapki to narzędzie wykorzystywane do usuwania kleszczy. Ich konstrukcja jest dość prosta, ponieważ wyposażone są w dwa ząbki, które umożliwiają podważenie kleszcza i jego usunięcie w całości. Mogą być one stosowane zarówno na ludzkiej skórze, jak i u zwierzaków domowych, takich jak psy czy koty.

Kleszczołapki są jednakowo skuteczne w przypadku usuwania zarówno małych, jak i dużych kleszczy w różnych częściach ciała. Dlatego zazwyczaj w oferowanych zestawach dostępne są dwie wielkości tych narzędzi, które łatwo można dopasować do wybranego obszaru ciała, a także wielkości kleszcza. Dzięki temu można ich używać nawet w trudno dostępnych miejscach, na przykład za uszami.

Jak usunąć kleszcza za pomocą kleszczołapki?

Żeby usunąć kleszcza za pomocą kleszczołapki, należy w pierwszej kolejności dobrać haczyk do wielkości pajęczaka, a także miejsca, w którym się wbił. Następnie wsunąć go od bocznej strony kleszcza jak najbliżej skóry i wykonać jeden do trzech obrotów przekręcając haczyk w dowolną stronę, aż kleszcz się wysunie. Następnie należy zdezynfekować miejsce wkłucia, a także sam haczyk, aby był gotowy do zastosowania ponownie. Całość procedury jest bardzo prosta. Dodatkowo pozwala usunąć kleszcza bez ściskania, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko zakażenia.

Co się stanie jeśli nie usuniemy kleszcza?

Pozostawienie kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zachorowania na typowe odkleszczowe choroby, takie jak: borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, anaplazmoza i wiele innych, ponieważ pajęczaki te są wektorem wielu różnych niebezpiecznych patogenów. Dlatego tak ważne jest prawidłowe usunięcie kleszcza, aby w skórze nie pozostał jego aparat gębowy. Dodatkowo im szybciej go wyciągniemy, tym mniejsze ryzyko zakażenia.

Dlatego jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z szybkiej interwencji lekarza lub innego pracownika medycznego, powinniśmy usunąć kleszcza samodzielnie, korzystając z kleszczałapek. Narzędzie to jest doceniane również przez właścicieli kotów, psów czy koni u których bardzo często obserwowane są kleszcze.