Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Noszenie okularów nie jest niczym złym, jednak może przeszkadzać w wykonywaniu pewnych aktywności. Możemy do tego zaliczyć chociażby uprawianie sportu. Jednak zanim porzucimy okulary, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi noszeniem soczewek kontaktowych.

Jak zacząć stosować soczewki kontaktowe?

Taką decyzję najlepiej skonsultować ze specjalistą. W tym celu możemy udać się do okulisty lub salonu optycznego. Nie wszyscy bowiem mogą nosić soczewki kontaktowe. Do tego wąskiego grona możemy zaliczyć chociażby osoby zmagające się z czynnymi infekcjami, zespołem suchego oka, czy cukrzycą typu drugiego. Przeszkodą może okazać się także bariera psychiczna. Dla wielu osób bowiem strach przed włożeniem soczewki do oka będzie paraliżujący. W trakcie wizyty u optyka zostanie przeprowadzone specjalne badanie kwalifikacyjne, które umożliwi dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych. Kolejnym krokiem jest nauka zakładania i zdejmowania soczewek, a także ich pielęgnacji. Optyk poda także termin wizyty kontrolnej, by sprawdzić, jak nasze oczy zareagowały na taką zmianę. Jeśli wszystko będzie dobrze, to kolejna wizyta będzie mogła mieć miejsce dopiero za rok.

Soczewki kontaktowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Na rynku jest dostępnych wiele wariantów tego rozwiązania. Najpopularniejsze są soczewki miękkie. Wykonuje się je z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu. Twarde soczewki kontaktowe natomiast są produktem z tworzywa o wysokiej przepuszczalności tlenu. Są trwalsze i mniejsze od miękkich. Dla osób po 40. roku życia poleca się natomiast soczewki progresywne. Dostosowują się one do odległości, z jakiej człowiek patrzy na obiekt. Soczewki kontaktowe znajdziesz w każdym salonie optycznym. Przed zakupem pamiętajmy o tym, o czym wspominaliśmy w pierwszej części tekstu. Dobrego optyka znajdziesz np. tutaj https://bialaoptyka.pl/soczewki/. Możemy także eksperymentować z naszym wyglądem sięgając po kolorowe soczewki. Pozwalają one podkreślić kolor oczu, zmienić go, lub powiększyć optycznie oczy. To bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego korzystają także osoby niemające problemów ze wzrokiem.