Wynajmujesz mieszkanie w Krakowie lokatorom? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach

Dochód pasywny z najmu mieszkania to opcja, która kusi wielu. Inwestycja ta związana jest jednak z ryzykiem – zniszczeniem mieszkania czy nieregularną spłatą należności ze strony najemcy. Co zrobić, gdy lokator przestaje płacić?

Problem z nierzetelnymi najemcami zdarza się na szczęście dość rzadko, jednak działając w branży najmu nieruchomości należy być przygotowanym również i na taką ewentualność. Jakie możliwości daje polskie prawo? Czy w tej sytuacji może pomóc obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania w sytuacji, gdy najemca nie płaci czynszu

Co zrobić w sytuacji, gdy najemca przestaje płacić czynsz? Najprościej byłoby jak najszybciej wypowiedzieć umowę najmu i podpisać nową z osobą, która będzie regularnie spłacać zobowiązania z tytułu użytkowania lokalu. Przydała by się również szybka windykacja (Kraków dysponuje bogatą bazą specjalistów). Po kolei. Jak, działając zgodnie z prawem, pozbyć się niechcianego najemcy z mieszkania, gdy ten nie płaci czynszu? Wtedy, gdy następują okoliczności zgodne z zapisami Kodeksu prawnego, a konkretniej z art. 11 ust. 2 pkt 2 o ochronie praw lokatorów. Z jej treści wynika, że właściciel może wypowiedzieć umowę, jeśli najemca nie zapłacił za ostatnie trzy pełne okresy płatności (warto zajrzeć na stronę https://www.kancelariafurtak.pl/15/wspolnoty-mieszkaniowe, aby dowiedzieć się więcej w tym temacie). Należy przy tym zaznaczyć, że właściciel musi wyznaczyć dodatkowy, wynoszący miesiąc, termin płatności. Problem pojawia się wtedy, gdy nieuczciwy najemca, chcąc przedłużyć okres przebywania w lokalu, w ciągu ostatnich trzech okresów płatności zapłacił przynajmniej niewielką część należności. W takiej sytuacji z prawnego punktu widzenia właściciel nie ma prawa wypowiedzieć umowy mieszkania lokatorowi. Muszą minąć przynajmniej cztery miesiące (trzy pełne miesiące plus miesiąc dodatkowy), żeby móc wypowiedzieć umowę. Więcej na ten temat dowiesz się, wpisując w wyszukiwarkę „porady prawne nieruchomości kraków”. Warto również zajrzeć na stronę https://www.kancelariafurtak.pl/27/prawo-nieruchomosci.

Zameldowanie lokatora na pobyt stały w mieszkaniu bez zgody właściciela

Choć może się to wydawać kuriozalne, polskie prawo umożliwia sytuację, w której najemca zamelduje się w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu. Jeżeli właściciel chce uniknąć tej niekorzystnej dla siebie sytuacji, powinien rozważyć skonstruowanie starannej umowy najmu. Pomóc może mu w tym prawnik – nieruchomości Kraków coraz częściej wynajmuje się w celach inwestycyjnych, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem specjalisty w Małopolsce.