To jedno z najstarszych liceów w Krakowie, bo założone w 1919 roku, jako filia Państwowego Gimnazjum św. Jacka. Mowa oczywiście o popularnej „Szóstce” czyli VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Dziś w Operze Krakowskiej odbyło się uroczyste zwieńczenie obchodów 120-lecia mickiewiczowskiej szkoły. W uroczystych obchodach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Galę rozpoczęła projekcja filmu na temat jubileuszu szkoły. Co warte podkreślenia film został zrealizowany w całości przez uczniów.
Po wprowadzeniu sztandaru i uroczystym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, przybyli goście zabrali głos.

- To właśnie w murach jednego z najstarszych liceów w Krakowie wzrastają kolejne talenty. Serdecznie dziękuję za wkład, jaki każdego dnia wnosicie Państwo w edukację młodych Polaków. Historia tradycji sięgającej już ponad 120 lat świadczy o bogatym dorobku naukowym kadry pedagogicznej i uczniów. Słowa „Młodości, ty nad poziomy wylatuj” jednego z naszych wieszczów narodowych i zarazem patrona Adama Mickiewicza, pod którego skrzydłami prowadzona jest edukacja w tej placówce, niech będą dla Was, drodzy uczniowie, motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań i osiągania sukcesów - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas uroczystego jubileuszu wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dyplom z okazji 120-lecia Szkoły oraz ufundował tort dla wszystkich zaproszonych gości.

- Przekazuję serdeczne gratulacje dla Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników, Uczniów, Absolwentów oraz wszystkich tych, którzy z wielką pasją i oddaniem tworzyli i tworzą to wyjątkowe miejsce, życząc zarówno wierności 120-letniej tradycji, jak i rozwoju owocującego sukcesami w przyszłości – możemy przeczytać na dyplomie.

Na zakończenie uroczystości jubileuszowych uczniowie zaprezentowali swoją artystyczną duszę. Wystąpił szkolny chór oraz teatr Proscenium, a zwieńczeniem występów był koncert szkolnej grupy muzycznej.

- Drodzy uczniowie, mam nadzieję, że dalej tak prężnie będziecie rozwijać swoje talenty. Gratuluję i życzę powodzenia – mówił wojewoda Kmita.

VI Liceum Ogólnokształcące od wielu lat specjalizuje się w  nauczaniu języków obcych, prowadzi oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim i hiszpańskim. Przygotowuje uczniów do egzaminów językowych oraz organizuje wymiany międzynarodowe ze szkołami z: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Danii.
Ponadto proponuje naukę w oddziałach z rozszerzonym programem nauczania przedmiotów przyrodniczych i historycznych.

Więcej: https://vilo.krakow.pl/


20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO 20230424 Opera VILO