Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Co zrobić, aby bezpiecznie spłacać kredyt? Podpowiadamy!

Zaciągnięcie kredytu zawsze jest stresującą i trudną decyzją. W końcu nie znamy przyszłości i nie możemy przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa w najbliższych latach. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą na spłatę zobowiązań nawet w trudniejszych okresach. Jest to np. ubezpieczenie od utraty dochodów, wakacje kredytowe, czy… gromadzenie oszczędności.

Ubezpieczenie od utraty dochodu – zabezpiecza nasz kredyt

Jednym z głównych powodów wpływających na problemy ze spłatą zobowiązań jest utrata dochodu. Niestety: strata dobrze płatnej pracy lub bankructwo prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa zawsze jest czymś bardzo realnym, co brutalnie odbija się na naszych finansach. Aby wówczas zabezpieczyć możliwość spłaty kredytu, warto zakupić ubezpieczenie od utraty pracy.

Jest to produkt skierowany właśnie do osób obciążonych kredytem. Dzięki takiej polisie istnieje możliwość otrzymania odszkodowania z tytułu utraty źródeł dochodu, które pozwoli na spłatę kilku czy kilkunastu rat kredytowych. Wprawdzie ubezpieczenie od utraty dochodów nie zapewni środków na bieżące potrzeby, ale pozwoli na regulowanie pożyczki.

Kredyt z wakacjami kredytowymi

Decydując się na daną ofertę kredytu czy pożyczki zawsze powinniśmy dobrać produkt, który przewiduje tzw. wakacje kredytowe. Dzięki nim możemy wstrzymać się ze spłatą rat nawet przez okres kilku miesięcy, co pozwoli na uregulowanie sytuacji życiowej i poprawę swojej kondycji finansowej. Planując spłatę zobowiązań w rozciągłości kilku czy kilkunastu lat, polecamy o tym pamiętać.

Oszczędności na raty kredytu

Spłacając zobowiązania finansowe ciężko jest oszczędzać dodatkowe środki pieniężne, należy jednak bezwzględnie to robić. Przyjmuje się, że oszczędności powinny umożliwić nam na przetrwanie 3 miesięcy po utracie dochodów. Zdecydowanie warto dysponować tego typu zabezpieczeniem: posiadając np. ubezpieczenie po utracie pracy oraz możliwość wakacji kredytowych, dodatkowe oszczędności pozwolą na spokojne przeczekanie nawet dłuższego okresu absencji zawodowej.

Pętla kredytowa – niebezpieczne zjawisko!

W przypadku jakichkolwiek kłopotów finansowych powszechnym zjawiskiem jest próba spłacania dotychczasowych zobowiązań poprzez kolejne pożyczki. Niestety jest to szalenie niebezpieczna praktyka, która może doprowadzić do powstania tzw. pętli zadłużenia. Mimo pozornego uspokojenia sytuacji finansowej, w praktyce najczęściej prowadzi ona do szybkiego spotęgowania zadłużenia.

Należy bezwzględnie unikać takiej drogi ratunku i traktować ją jako ostateczność. A jeśli już będziemy zmuszeni, by ratować się kolejną pożyczką, konieczne jest jak najszybsze znalezienie sposobu na zwiększenie swoich dochodów.

Kredyt konsolidacyjny – niejednokrotnie ratuje budżet

O ile spłata tylko jednego zobowiązania nie jest jeszcze sytuacją bardzo trudną, tak czasami możemy spłacać kilka pożyczek. W takich okolicznościach jakiekolwiek obniżenie naszych dochodów może skończyć się poważnymi kłopotami w spłacie zobowiązań, a nawet realnie to uniemożliwić. Wówczas pewnym wyjściem okaże się kredyt konsolidacyjny.

Ideą kredytu konsolidacyjnego jest udzielenie klientowi pożyczki na spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań, zamieniając je na tylko jedno zadłużenie. Kredyt ten może cechować się np. znacznie mniejszą miesięczną ratą, której spłata znajdzie się w zakresie naszych możliwości. W razie nadmiaru zobowiązań warto rozważyć taką ewentualność.

Zdrowy rozsądek kluczem do sukcesu

Zawsze jednak najważniejszy pozostaje zdrowy rozsądek i odpowiednie gospodarowanie swoimi pieniędzmi. Ubezpieczenie od utraty dochodów czy wakacje kredytowe zawsze pomogą w trudnych chwilach, ale nie powinniśmy zapominać o gromadzeniu oszczędności oraz racjonalnym zaciąganiu zobowiązań. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyjść z każdej sytuacji.