Szkoły w Krakowie odmienione dzięki budżetowi obywatelskiemu - nowe zakątki i sprzęt

W kilku krakowskich placówkach pojawiły się przestrzenie do nauki, relaksu i obserwacji przyrody, które powstały dzięki pomysłom mieszkańców zgłoszonym w budżecie obywatelskim. Projekty realizowane przy wsparciu miasta wprowadzają urządzenia do stymulacji sensorycznej, budki lęgowe z kamerami, miasteczko rowerowe i defibrylator AED. To inwestycje, które zmieniają rytm dnia w przedszkolach i szkołach oraz wnoszą wartość dla sąsiedztwa.
- W Krakowie szkolne podwórka zyskały miejsca do zabawy i nauki
- Miejskie Centrum Obsługi Oświaty wspiera realizację pomysłów od mieszkańców
- Co to oznacza dla szkół i okolicy
W Krakowie szkolne podwórka zyskały miejsca do zabawy i nauki
W kilku placówkach publicznych pojawiły się nowe instalacje finansowane z budżetu obywatelskiego. Łączna kwota środków przeznaczonych na projekty dzielnicowe obsługiwane przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie wyniosła 458 900 zł. Dzięki temu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 18 - ul. Litewska 34 powstały dwa projekty: Naukowy Zakątek - zestaw elementów do zabaw i prostych eksperymentów, które mają rozwijać ciekawość i myślenie logiczne u dzieci, oraz Zielono na Litewskiej - prace pielęgnacyjne i dosadzenia roślinności poprawiające estetykę i mikroklimat terenu.
Miejskie Centrum Obsługi Oświaty wspiera realizację pomysłów od mieszkańców
W działaniach koordynowanych przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie wzięły udział szkoły i przedszkola, a także dyrekcje, nauczyciele i rodzice. Jak podkreśliła zastępczyni prezydenta Maria Klaman:
“Dają poczucie sprawstwa dorosłym i młodzieży.”
Dzięki temu do Szkoły Podstawowej nr 137 im. prof. Wiktora Zina - ul. Wrobela 79 trafiło przystosowane pomieszczenie z wyposażeniem do terapii metodą Tomatisa i Biofeedback, co ma wspierać dzieci z trudnościami w czytaniu, pisaniu i koncentracji. Przy Szkole Podstawowej nr 34 - ul. Urzędnicza 65 zamontowano dwie budki lęgowe z kamerami, umożliwiające obserwację życia ptaków od jajka do opuszczenia gniazda. Z kolei przy Szkole Podstawowej nr 50 - ul. Katowicka 28 stworzono zielony zakątek, miasteczko rowerowe i zamontowano ogólnodostępny defibrylator AED - element nie tylko edukacyjny, ale i ratunkowy dla całej dzielnicy Bronowice.
Co to oznacza dla szkół i okolicy
Nowe inwestycje mają wymiar praktyczny i społeczny - od poprawy dobrostanu dzieci poprzez kontakt z zielenią i przyrodą, po konkretne umiejętności komunikacji rowerowej i pierwszej pomocy. Kamerowane budki lęgowe wprowadzają biologiczne obserwatorium na szkolne lekcje, a sprzęt do stymulacji neurosensorycznej otwiera możliwości terapii na miejscu, bez konieczności długich dojazdów.
Dla dyrekcji i nauczycieli to także dodatkowe narzędzia do zajęć pozalekcyjnych i projektów edukacyjnych, a dla mieszkańców - dostęp do defibrylatora i przestrzeni wypoczynkowej. Realizowane inwestycje są efektem głosów oddanych w budżecie obywatelskim i działania współpracy szkoły z lokalnym środowiskiem.
Mieszkańcy mogą liczyć na to, że podobne inicjatywy będą kontynuowane, o ile utrzyma się zaangażowanie społeczności szkolnej i wsparcie ze strony miejskich instytucji. Dzięki takiemu podejściu szkoły stają się miejscami, które łączą edukację, opiekę i elementy życia dzielnicy.
na podstawie: Urząd Miasta w Krakowie.
Autor: krystian

