Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Samochody zaparkowane na lotniskowym parkingu przy porcie Kraków-Balice

Kraków, to miasto, które chętnie zaprasza turystów. Mniej przyjazne może się jednak wydać entuzjastom czterech kółek. Wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował zaparkować w okolicach Starego Miasta. Gdzie zatem szukać miejsc parkingowych czy to w centrum, czy w okolicach lotniska Balice? Podpowiadamy!

Parking przy krakowskim Lotnisku Balice

Zaparkowanie auta w dużym mieście może okazać się sporym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli nie znamy aglomeracji, przybywamy do niej jako turyści albo też nigdy wcześniej do danej dzielnicy nie wybieraliśmy się samochodem. Konieczność pozostawienia auta przy lotnisku spotka nas w momencie, gdy zechcemy odbyć np. podróż służbową.

Parking nieopodal krakowskiego Lotniska Balice znajdziemy bez problemu. Bez większych trudów powinniśmy również znaleźć na nim miejsce parkingowe. A jeśli nawet parking oddalony jest kilkaset metrów od hali głównej, możemy skorzystać z częstych i regularnych dowozów specjalnymi busami.

Hotelowe parkingi

Ta opcja zainteresuje zwłaszcza gości przybywających do Krakowa. Pozostawienie auta na przyhotelowym parkingu oraz dotarcie do centrum miasta alternatywnymi środkami transportu to dobry pomysł, zwłaszcza, że korki nie są tutaj żadnym zaskoczeniem.

Spora liczba krakowskich hoteli oferuje bezpłatne parkowanie na swoim terenie, o ile skorzystamy z ich usług. Na bezpłatny parking w wybranych hotelach mogą liczyć pojedynczy turyści, całe rodziny, właściciele zwierząt, a nawet entuzjaści wysiłku na siłowni czy regeneracji w spa. Wygląda więc na to, że o bezpłatny przyhotelowy parking nie jest tutaj trudno. Jeśli zatem nie chcemy utknąć w plątaninie uliczek, poszukując miejsca do zaparkowania pojazdu, jak również nie chcemy ponosić za postój opłat, lepszym rozwiązaniem okaże się pozostawienie auta i przemieszczanie się po Krakowie komunikacją miejską.

Parking przy Dworcu Głównym

Jeśli już z jakiegoś powodu musimy udać się autem do ścisłego centrum, bardzo prawdopodobne, że nasze cztery koła skierujemy na parking w Galerii Krakowskiej. To dobry pomysł, o ile zależy nam na krótszym postoju. Tak się składa, że ten parking objęły ramy programu “Kiss&Ride”. A to oznacza, że bezpłatnie zatrzymamy się tutaj na kilka do kilkunastu minut.

W przypadku Galerii Krakowskiej nie zapłacimy jedynie za pierwsze 15 minut postoju. Za kolejne godziny będziemy już musieli uiścić opłatę. Wszystko dlatego, że parking adresowany jest głównie do podróżnych, którym zależy na szybkim przemieszczaniu.

Idziemy na Stare Miasto, czyli gdzie zostawić auto w centrum

Parking Galerii Krakowskiej czy parkingi hoteli zlokalizowanych bliżej centrum, to tylko część propozycji postojowych dla właścicieli czterech kółek. Dużą popularnością cieszą się także tzw. parkingi “żwirkowe”. Nie są one może tak wygodne i prestiżowe jak te należące do hoteli, jednak ich sporym atutem bywa nierzadko lokalizacja bądź cena. Usypanych żwirem miejsc postojowych jest jednak coraz mniej z uwagi na wartość inwestycyjną działek, na których się znajdują.

Miejsca parkingowe znajdziemy także w okolicach Starego Miasta, również nieopodal Wawelu. Musimy jednak pamiętać, iż jest to strefa płatnego parkowania. Poruszając się po centrum, musimy zdawać sobie sprawę, iż Stare Miasto, które otaczają Planty należy do strefy ograniczonego ruchu, a zatem za nieuprawniony wjazd na ten obszar możemy otrzymać wysoki mandat.

Oddalając się nieco od Starego Miasta, a jednocześnie pozostając w centrum, możemy się pokusić o skorzystanie z parkingu P + R (Park and Ride). Atutem postoju w tym miejscu jest dostępność środków komunikacji miejskiej. Tego typu parkingi znajdują się przy większych węzłach komunikacyjnych. Jeśli więc zdecydujemy się na pozostawienie pojazdu na P + R, możemy łatwo dostać się do wielu atrakcyjnych lokalizacji Krakowa położonych nie tylko w samym centrum.