UM Kraków: O!Lśnienia zagłosuj w plebiscycie Onetu i Miasta Kraków
Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia. Nominacje do nagród kulturalnych Onetu i Miasta Kraków dla artystów za 2019 rok poznaliśmy w programie Katarzyny Janowskiej Rezerwacja”. Głosowanie trwa do 9 marca. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która 13 marca odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków i będzie transmitowana w Onecie.
Fot. materiały prasowe
O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 9 marca na stronie olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film”, Literatura”, Sztuki wizualne”, Muzyka popularna”, Muzyka klasyczna i jazz”, Teatr” oraz Serial”. Nagrody zostaną przyznane za najciekawsze artystyczne wydarzenia 2019 roku.
Do nagród są nominowani polscy artyści, których dzieła zostały wydane lub wyprodukowane w ubiegłym roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Nominacje mogą otrzymać też twórcy zagraniczni, pracujący z polskimi artystami. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków, przygotowała wraz z Katarzyną Janowską redakcja Onet Kultura.
Zwycięzców poznamy 13 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na onet.pl****. Wręczenie nagród odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia:
- Mikołaj Łoziński, Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
Za ciepło i humor rodzinnej żydowskiej historii z międzywojennego Tarnowa i przypomnienie świata sprzed Zagłady. Piękna i mądra opowieść, która wzrusza i zwraca pamięć.
- Łukasz Orbitowski, Kult” (Świat Książki)
Za czułą, pozbawioną dydaktyzmu, gawędę o polskiej religijności, ze wszystkimi jej fantasmagoriami i nielogicznościami. Świetny portret ludzi tkniętych palącą potrzebą cudowności.
- Barbara Sadurska, Mapa” (Nisza)
Za debiut imponujący dojrzałością języka, umiejętnością montażu wątków i postaci z różnych epok. Autorka misternie wplata w tę układankę motyw zła i zadaje fundamentalne pytania.
- Jacek Borcuch, Słodki koniec dnia” (Next Film)
Za filmowy esej o europejskich wartościach, danie szansy Krystynie Jandzie na niebanalną kreację po latach nieobecności na wielkim ekranie. Oraz piękny, dzięki obrazom i muzyce, portret starej Europy.
- Jan Komasa i Bartosz Bielenia, Boże ciało” (Kino Świat)
Za przykład doskonałej artystycznej współpracy, dzięki której kolejne pokolenie polskich twórców mają szansę na najważniejsze światowe laury.
- Bartosz Kruhlik, Supernova” (Forum Film)
Za wybuchowy debiut, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, precyzyjny scenariusz i wprowadzenie na duży ekran nowych aktorskich talentów.
- Tomasz Bagiński wraz ze współtwórcami serialu Wiedźmin” (Netflix)
Za determinację i twórczą pasję, które sprawiły, że serialowa adaptacja kultowej sagi o wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego podbiła serca milionów widzów na świecie.
- Agnieszka Grochowska i Małgorzata Kożuchowska, Motyw” (TVN)
Za sensualne, nieoczywiste role i aktorski magnetyzm. Za kreacje w serialu, który wyłamuje się schematom.
- Leszek Lichota i Aleksandra Popławska, Wataha”, sezon 3. (HBO)
Za zbudowanie wciągającej relacji między bohaterami opowieści, przy jednoczesnym zachowaniu ekranowej autonomii i wyrazistości postaci.
Muzyka popularna”
- Król, Nieumiarkowania” (ART2 Music / Agora)
Za przebojowy i stylowy album oraz artystyczną konsekwencję. Językowe zabawy oraz refleksyjność tekstów podniosły poprzeczkę na polskim rynku muzycznym.
- Dawid Podsiadło i Taco Hemingway, koncert na PGE Narodowym**(East Eventz)**
Za koncert, który był spektaklem muzycznym i zarazem manifestacją odpowiedzialności za nasze dziś i jutro. Za duet, który zelektryzował fanów w całej Polsce.
- Natalia Przybysz, Jak malować ogień” (Kayax)
Za nieustającą świeżość, poruszające, osobiste teksty, autorskie brzmienie i ekologicznie wyprodukowaną winylową płytę, czyli zgodność wyznawanych zasad z działaniem.
Muzyka klasyczna i jazz”
- Leszek Możdżer, Ikar. Legenda Mietka Kosza” (Agora)
Za muzyczną archeologię, dzięki której udało się odtworzyć muzykę Mieczysława Kosza, wirtuozerską interpretację i muzyczne wariacje, które stały się jednym z bohaterów filmu Macieja Pieprzycy.
- **Małgorzata Walewska, Unknown, I Live With You (**DUX Recorings).
Za otwartość na operowe eksperymenty, udział w unikalnym projekcie operowym i płytowym kompozytorki Katarzyny Głowickiej, która stworzyła operę do tekstów afgańskich poetek, opowiadających o wykluczeniu, izolacji, przemocy.
- Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, E-Śpiewnik” (Anaklasis, PWM)
Za śmiałą interpretację pieśni Moniuszki, nadanie dawnym tekstom i muzyce nowego brzmienia i życia.
- Grzegorz Jarzyna, Inni ludzie” (TR Warszawa)
Za zaskakującą, teledyskową adaptację prozy Doroty Masłowskiej. Spektakl świetnie wykorzystuje środki filmowe, teatralne i muzyczne, a doskonale użyte multimedia są jednym z filarów spektaklu.
- Maja Kleczewska, Hamlet” (Teatr Polski w Poznaniu)
Za spektakl-wydarzenie, wielkie polsko-ukraińskie widowisko, w którym Stara Rzeźnia w Poznaniu zamienia się w zamek Elsynor. To klasyczne i innowacyjne przedstawienie zarazem, łączy tekst Szekspira z nerwem współczesności.
- Krystian Lupa, Capri wyspa uciekinierów” (Teatr Powszechny w Warszawie)
Za inscenizację dzieła, tragicznego i ironicznego zarazem, będącego rozprawą z demonami XX wieku, przestrogą przed ich powrotem oraz próbą stworzenia ocalającej wizji sztuki i człowieczeństwa.
- Andrzej Betlej i zespół Muzeum Narodowego w Krakowie
Za doprowadzenie do otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich oraz wystawy: Wajda” i Idzie Młodość! I Grupa Krakowska”, które zyskały uznanie krytyków i widzów.
- Alicja Knast i Szymon Kobylarz, Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” (Muzeum Śląskie w Katowicach)
Alicja Knast za inspiracje dla wystaw w MŚ w ostatnich pięciu latach, w tym wystawy Zajawka”. Szymon Kobylarz, jako kurator wystawy, przypomniał, jakim fenomenem w polskiej kulturze jest hip-hop, zaangażował też mieszkańców Śląska (jednej z kolebek hip-hopu) we współtworzenie wystawy.
- Daniel Rycharski, Strachy” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Za niezwykle śmiałe podejście i redefinicję chrześcijaństwa, nowy głos w dyskusji o wartościach w sztuce oraz próbę artystycznego wprowadzenia społeczności LGBT+ do polskiego Kościoła katolickiego.
Autor: krystian