Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Jednym z ważnych aspektów, z którymi przyjdzie się zmierzyć inwestorom budynku mieszkalnego, jest wybór odpowiedniego ogrzewania. Oczywiście zakupiona dokumentacja projektowa, zawiera projekt instalacji c.o., jednakże jest on bardzo uogólniony i często nie dostosowany do realiów obowiązujących na danym terenie.

Gdzie nie zamontujemy pieca na paliwo stałe?

Zdarza się bardzo często, iż obowiązujące MPZP ściśle określają sposoby ogrzewania nieruchomości. Na obszarach większych aglomeracji miejskich, w szczególności na terenach, gdzie w okresie zimowym występuje silne zanieczyszczenie powietrza, wprowadza są znaczne ograniczenia dla nieruchomości. Dla przykładu, w wielu powiatach województwa małopolskiego, dopuszczone jest jedynie ogrzewanie budynku przy pomocy gazu ziemnego lub energii elektrycznej.

Sposoby na ogrzewanie domu jednorodzinnego

Sytuacja komplikuje się, gdy do naszej nieruchomości nie ma możliwości wykonania przyłącza gazowego. Czasami inwestorzy wybierają alternatywne sposoby ogrzewania domów, za pomocą pompy ciepła lub instalacji solarnych, jednakże odsetek realizacji ich w naszym kraju jest znikomy.

Jaki sposób ogrzewania wybrać?

Jeżeli realizujemy nowy budynek mieszkalny mamy pewność, że jego projekt jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami. Dom zrealizowany ściśle wg wytycznych zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej, będzie budyniem oszczędnym. Dla takiego obiektu wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, zasilanej dwufunkcyjnym kotłem gazowym, będzie idealnym rozwiązaniem. Montaż takiego pieca, nie stanowi większego problemu dla doświadczonego instalatora.

Duża konkurencja wśród producentów tego typu urządzeń grzewczych sprawia, iż każdy inwestor znajdzie piece idealnie dopasowane do swoich potrzeb i zasobności portfela. Instalację c.o. z kotła gazowego możemy wspomóc dodatkowymi urządzeniami grzewczymi. Świetnie, w tym przypadku sprawdzą się kominki, montowane w centralnej części domu.

Jeśli nie piec gazowy, to co?

W przypadku posiadania działki nieuzbrojonej w przyłącze gazowe, lub jeżeli doprowadzenie tego paliwa jest opcją bardzo drogą i czasochłonną, warto zdecydować się na ogrzewanie domu piecem na pellet. To rozwiązanie, zyskuje w ostatnim czasie dużą popularność. Ma to szczególnie miejsce, na obszarach zmagających się z problemem smogu.

Piece na biopaliwo, w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców węglowych, są urządzeniami ekologicznymi. Jest to również świetne rozwiązanie do domków jednorodzinnych, nie posiadających podpiwniczenia. Pellet jest paliwem czystym, nie wydzielającym znacznego kurzu i zapachu.

Więcej informacji

Kominki i piece z płaszczem wodnym oferuje hurtownia SzalonyMax.pl - sprawdź więcej informacji