Pogoda nas nie rozpieszcza, ale nie poddajemy się melancholii. Kraków w jesienno-zimowej oprawie też jest atrakcyjny, zwłaszcza po zmroku, gdy pobłyskują świąteczne dekoracje. A jeśli przy tym skorzystacie z naszych kulturalnych propozycji, dobry nastrój zostanie z Wami na dłużej – sprawdźcie sami!

Kulturalna środa – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kino Pod Baranami, jak zwykle wysoko stawia poprzeczkę. Prowadzi kolejny cykl, w którym projekcjom najnowszych i najciekawszych filmów, towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. Spotkania w ramach „Premier psychologicznych” prowokują do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. W programie na dzisiaj znalazł się pokaz rodzinnego dramatu „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Na ekranie zobaczycie nagrodzonego za najlepszą rolę męską Dawida Ogrodnika oraz Tomasza Ziętka i Arkadiusza Jakubika, którym partnerują m.in. Maria Dębska, Tomasz Schuchardt i Jowita Budnik. Film prezentowany będzie z angielskimi napisami. Adam, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy. Polecamy! Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, godz. 18.00.

Zobacz zwiastun:

Któż z nas nie kojarzy takich broadwayowskich hitów, jak „Cell Block Tango”, „Roxie” czy All that Jazz”? W teatrze Variété od godz. 19.00 będziecie mogli oglądać legendarny musical „Chicago”, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, jednego z najciekawszych polskich reżyserów spektakli muzycznych. Rolę Roxie – gospodyni domowej, która w afekcie zabiła kochanka – zobaczymy Barbarę Kurdej-Szatan i Alicję Kalinowską, a w postać Velmy – artystki wodewilowej oskarżonej o zabójstwo męża i siostry – wcielą się Sabina Karwala i Katarzyna Osipuk. Prapremiera „Chicago” w reż. Boba Fosse’a odbyła się 1975 r. na Broadwayu, dwa lata później musical zszedł z afisza. Spektakl wznowiono w 1996 r. i od tej pory grany jest nieprzerwanie. Widowisko cieszy się ogromną popularnością, zostało wielokrotnie przetłumaczone i wystawione w 30 krajach na całym świecie. W 2003 r. Rob Marshall zekranizował dzieło i osiągnął ogromny sukces, film zdobył 17 nagród, w tym 6 Oskarów. W Variété za reżyserię odpowiada doskonale wszystkim znany i niezwykle ceniony przez krytyków i widzów Wojciech Kościelniak. Na scenie zobaczycie 19 aktorów, którym towarzyszy zespół 14 muzyków. Taka okazja nie może Was ominąć!

W Centrum Kongresowym ICE Kraków również czeka Was spotkanie ze światowej klasy sztuką! Wirtuozerska precyzja, rzadko spotykana lekkość wykonania i ujmująca charyzma ‒ jednym słowem: długo oczekiwany występ Piotra Anderszewskiego, jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów, w towarzystwie rewelacyjnej Sinfonietty Cracovii. Artysta o polsko-węgierskim pochodzeniu zachwyca umiejętnościami technicznymi, stylistyczną elegancją i ekspresyjną oszczędnością. Jego interpretacje cechuje głębokie zrozumienie treści, które w dźwiękach zawarł kompozytor, a zarazem śmiała wyobraźnia. Ucieka od sztampy, banału i stereotypów – posłuchajcie choćby jego Chopina! I jeszcze jedno, być może najważniejsze: Anderszewski gra wyłącznie tych kompozytorów, do których czuje głębokie przekonanie: Bacha, Schumanna, Szymanowskiego, Beethovena, Haydna czy Mozarta. I to właśnie muzyka dwóch ostatnich twórców zabrzmi dzisiaj o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W programie znajdą się koncerty fortepianowe Mozarta i Haydna, w których Anderszewski wystąpi w niezwykle trudnej, a często praktykowanej w XVIII wieku podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Zabrzmią też operowe uwertury – z „Armidy” Haydna oraz „Apollo i Hiacynta” Mozarta, które Sinfonietta Cracovia wykona prowadzona przez Macieja Lulka, koncertmistrza zespołu.

Dzisiejszy wieczór zdecydowanie błyszczy talentami! Opera Krakowska będzie więc miejscem występu jednego z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata. O godz. 19.00 rozpocznie się występ Tomasza Stańki i New York Quartet. Stańko wystąpi w ramach trasy promującej najnowszy album „December Avenue”. Krążek zawiera dwanaście, zróżnicowanych formalnie utworów, utrzymanych najczęściej w nastroju balladowym „chorałowym”. Będziecie mieć niepowtarzalną okazję podziwiać kunszt i świeżość artystycznego spojrzenia – było nie było – 75-letniego już trębacza!

Nie pozostaje w tyle TAURON Arena Kraków, bo dzisiaj o godz. 20.00 pojawią się tam rosyjscy mistrzowie baletu, czyli Royal Moscow Ballet. „Jezioro łabędzie”, „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna” „Don Kichot”, „Dziadek do orzechów” – to tylko niektóre z wielkich przedstawień baletowych, które mają w swoim repertuarze. Nie stronią także od nowoczesnych kreacji. Występowali niemal na całym świecie, dając blisko 1500 spektakli. Kilkadziesiąt osób na scenie, choreografia dopracowana w największych szczegółach, piękna muzyka i bajeczne stroje – to wszystko sprawia, że Królewski Balet z Moskwy ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Niebagatelny jest też dorobek zespołu, który tworzą uznani tancerze, wywodzący się z największych scen rosyjskich. Założycielami zespołu są: Anatolij Emelianov – dyrektor artystyczny zespołu, dyrektor festiwalu baletowego „Constelation Russia”, tancerz rosyjskich i amerykańskich scen oraz Anna Aleksidze – prima balerina baletowych zespołów, tańcząca główne role w wielu przedstawieniach. Wieczorem wykonają „Jezioro łabędzie”, czyli klasyczny balet w czterech aktach. Jest to opowieść o tragicznej miłości Odetty pod postacią pięknego łabędzia oraz księcia Zygfryda. To będzie udany wieczór, pełen niezapomnianych wzruszeń.

Z kolei w klubie Studio, przy ul. Budryka 4 o godz. 19.00 zaśpiewa Asaf Avidan. Artysta obdarzony wyjątkowym głosem o hipnotyzującej barwie, izraelska gwiazda rocka, folku i bluesa – zaprezentuje materiał z najnowszego albumu. Bezdyskusyjny talent oraz niepowtarzalna barwa głosu młodego muzyka przysporzył mu miliony fanów na całym świecie. Wokalista często porównywany jest do takich artystów, jak Robert Plant czy Janis Joplin. Okazja jest niepowtarzalna, bo w Polsce artysta wystąpi tylko w krakowskim klubie Studio i w warszawskiej Stodole!

Na koniec wróćmy na chwilę do Centrum Kongresowego ICE Kraków. Do niedzieli 3 grudnia trwa ósma edycja festiwalu Dragon Swing 2017: Lindy Underground. Międzynarodowy Festiwal Lindy Hop to zanurzenie w żywiołowej atmosferze lat 20. i 30. XX wieku, gdy na ulicach Nowego Orleanu królował jazz, a rozentuzjazmowany tłum poruszał się w rytm swinga. Na uczestników czekają cztery dni warsztatów prowadzonych przez najlepszych instruktorów z całego świata i pięć imprez w nadziemnych, podziemnych, a przede wszystkim – nieziemskich salach balowych. W tym roku, oprócz Domu Kultury Kolejarza, Starej Zajezdni i Kopalni Soli Wieliczka, miejscem potańcówek jest również ICE Kraków. O muzyczną oprawę zadbają zespoły: Lazy Swingers Band, Leliwa Jazz Band, Heart of Dixie, The Cajun Spices, a także DJ-e: DJ Shorty George i duet Basie’s Goodmen. A noga sama zacznie tupać…