W naszym kulturalnym kalendarzu, jak zawsze, znajdziecie inspirujące propozycje. Wystarczy tylko przejrzeć i wybrać! A oto, co przygotowaliśmy dla Was na ten marcowy czwartek.

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Teatrze Variété będziecie mogli zobaczyć legendarny musical „Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, jednego z najciekawszych polskich reżyserów spektakli muzycznych. Rolę Roxie – gospodyni domowej, która w afekcie zabiła kochanka – odtwarza Barbara Kurdej-Szatan i Alicja Kalinowska, a w postać Velmy – artystki wodewilowej oskarżonej o zabójstwo męża i siostry – wcielą się Sabina Karwala i Katarzyna Osipuk. Za reżyserię odpowiada doskonale wszystkim znany i niezwykle ceniony przez krytyków i widzów Wojciech Kościelniak. Na scenie będzie 19 aktorów, którym towarzyszy zespół 14 muzyków. Godz. 19.00. Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71.

Z kolei na Gazowej 21, o godz. 20.00 Scena Supernova pokaże sztukę „Świeczka zgasła”. Pocztowy dyliżans zmusza dwójkę ludzi do spędzenia nocy w leśnej chatce na odludziu. Przemoczeni, źli, zmarznięci – nie tak wyobrażali sobie podróż. Ona ma go za gbura, on ją za starą dewotkę, może gdy przyjrzą się sobie uważniej, dostrzegą coś innego. Pełna humoru jednoaktówka Fredry opowiada o spotkaniu dwójki nieznajomych w podróży, podczas której ich wzajemne relacje oscylują między niechęcią a entuzjazmem.

Zmienna marcowa pogoda sprawia, że tęsknie patrzymy za okno. Aż do następnej środy w Kinie Pod Baranami możemy odwiedzać słoneczną Hiszpanię! Nadszedł 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego, coroczny przegląd najciekawszych produkcji prosto z gorącego Półwyspu Iberyjskiego. Zobaczymy nagradzane na festiwalach filmy, które odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Dzisiaj polecamy film Pedra Aguilery, „Twoje oczy” – opowieść o zakazanej erotycznej fascynacji pomiędzy przyrodnim rodzeństwem. Mężczyzna obserwuje obiekt swojego pożądania i świadomie próbuje manipulować dziewczyną. Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami. Początek: godz. 19.15.

Wart chwili uwagi jest cykl wykładów Muzeum Narodowego dla dorosłych i młodzieży w pałacu biskupa Erazma Ciołka. O godz. 18.00, na Kanoniczej 17 trochę bardziej, niż w szkole poznacie średniowiecze. W podręcznikach średniowiecze omawia się najczęściej w skrótowy sposób, ograniczając się do najbardziej ekscytujących zjawisk: romańskie kościoły pielgrzymkowe czy katedry gotyckie we Francji. Także większość miłośników sztuki ignoruje świadectwa artystyczne tej epoki, negując tym samym tysiącletni dorobek ludzkości. Tak więc średniowiecze to także renesans karoliński, sztuka ottońska i renesans XII w., albo tzw. sztuka około roku 1200. W tym pojęciu kryje się także głębokie przekonanie, że kultura artystyczna epoki wykształciła się w nawiązaniu do sztuki rzymskiej, niejako na ruinach Imperium Romanum. Dzisiejszy wykład, „Sztuka gotycka”, poprowadzi dr hab. Marek Walczak

Fanów muzyki zapraszamy na godz. 18.00 do Żaczka. Wystąpi tam ROME, pochodzący z Luxemburga muzyk Jerome Router założył grupę (nazwa projektu pochodzi od jego imienia) w 2005 r. i od tego czasu wydawał kolejne płyty. Klimat muzyki i tekstów Rome jest wyjątkowy – łączy w sobie kunszt komponowania melodii, subtelne i poetyckie słowa oraz bezpośredni styl muzyczny, który czerpie z tradycji pieśni ludowej, dark ambientu, apocalyptic folku popu, rocka akustycznego, cold wave oraz martial industrial – wszystkie te elementy zlewają się tutaj w szczególnie awangardową mieszankę. I wszytkie możecie poznać dzisiaj!

Natomiast o godz. 20.00 w Fortach Kleparz na Kamiennej 2-4, zobaczycie Sorry Boys. Wystąpią w Fortach Kleparz. „Amour Tour”, czyli druga trasa koncertowa, promująca nominowany do Fryderyka album „Roma”. Obok studyjnych aranżacji piosenek ze wszystkich albumów grupy, pojawią się wersje akustyczne oraz premierowe utwory. Zespół powstał w Warszawie z inicjatywy Tomasza Dąbrowskiego i Piotra Blaka, do których dołączyła charyzmatyczna wokalistka Bela Komoszyńska. „Roma”, napisana w połowie po polsku i angielsku, emanuje charakterystycznym dla zespołu bogactwem muzycznych światów i kontekstów. Metaforyczna Roma stanowi upragnione miejsce, pełne szczęścia, miłości, spełnienia odkrywane przez każdego w indywidualnym momencie. Na płycie pojawiają się zaskakujące inspiracje z różnych epok i szerokości geograficznych – od Chopina, poprzez Ewę Demarczyk, śpiew kurpiowski, aż po tradycję gospel.