Przed nami kolejny weekend, podczas którego można zwiedzić Kraków wraz z Kołem Grodzkim PTTK w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Tym razem przygotowane zostały dwie trasy oraz wykład.

„Apteki, Matejko i Kraków”, czyli zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W sobotę, 20 stycznia, dla zdobywców odznaki srebrnej i złotej czeka temat: „Szlakiem krakowskiego aptekarstwa”.

Podczas spaceru poznamy nie tylko historię farmacji, ale także życiorysy najważniejszych aptekarzy w Krakowie. Przy okazji poznamy także lokalizacje zabytkowych aptek i powspominamy ich dawne wnętrza. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.

W niedzielę, 21 stycznia, dla odznaki brązowej przewidziany jest temat: „Szlakiem Jana Matejki po Krakowie”.

Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, następnie uczył się m.in. w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Zafascynowany był historią Polski, dlatego tez postanowił nie tylko zilustrować historię Polski, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły teraźniejszości i przyszłości. Tak powstały najwspanialsze kompozycje, a stworzona w nich sugestywna wizja Polski oddziałuje od ponad stu lat na świadomość Polaków. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb, który odbył się 7 listopada 1893 roku, zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.

Również w niedzielę  zdobywających odznakę z pawim piórem zapraszamy wykład prof. dr hab. Zdzisław Noga pt.: „Kraków w okresie świetności (XV w. – poł. XVII w.)”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12, o godz. 10.30

Programy miesięczne oraz regulamin zdobywania odznaki dostępne są na stronie internetowej Koła Grodzkiego.