Muzeum PRL-u zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Podwieczorek w Muzeum”, tym razem organizowane we współpracy z Teatrem Ludowym. Gościem specjalnym będzie Andrzej Franczyk – polski aktor teatralny i filmowy, a rozmowa i wspomnienia będą się obracały wokół początków działalności nowohuckiej sceny teatralnej i kontrowersji, jakie wzbudzała ona wśród mieszkańców Nowej Huty. Spotkanie odbędzie się 23 stycznia o godz. 17.

Robotnicy i Teatr Ludowy na podwieczorek
Fot. ludowy.pl

„Teatr Ludowy – czy na pewno dla robotników?” – taki temat wybrano na kolejny muzealny podwieczorek. Nowohucki teatr rozpoczął działalność 3 grudnia 1955 r. premierą sztuki „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego. Jego dyrektorem została Krystyna Skuszanka, która kształtowała gusta odbiorców, tworząc spektakle nowoczesne i ambitne, a nieraz zmagając się z cenzurą. Współpracowała z wybitnymi kompozytorami, scenografami, reżyserami i aktorami. Placówka przyciągała krakowian, a nie nowohucian. Ci ostatni  bojkotowali trudny w odbiorze repertuar. W sezonie 1957/58 wprowadzono więc lżejszy repertuar. Nie wystarczyło to jednak i Skuszanka musiała odejść.

Cykl spotkań „Podwieczorek w Muzeum” odbywa się w każdy czwarty wtorek miesiąca w budynku Muzeum na os. Centrum E1 (dawne Kino Światowid). Prowadzi je dr Agnieszka Chłosta-Sikorska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i wartościowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wykład przybliżający temat przewodni.

Regulamin spotkań dostępny jest na stronie internetowej www.mprl.pl.