Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał wraz z prezesem Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie Józefem Kołodziejem zapraszają na uroczystości patriotyczno-religijne w 84. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

– 17 września 1939 r. Polska broniąca się od kilkunastu dni przed zbrojną napaścią hitlerowskich Niemiec znalazła się w kleszczach. Oto z drugiej strony, wypełniając tajne porozumienie paktu Ribbentrop-Mołotow, cios zadała naszemu krajowi armia ZSRR. Od tego momentu walka toczyła się na dwóch frontach. Mimo skrajnie trudnej sytuacji i przeważającej siły dwóch wrogów żołnierze polscy zachowali nieugiętą postawę i godną podziwu determinację, której celem było zwyciężyć. W najbliższą niedzielę, jak co roku, oddamy hołd ofiarom totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego. Zachęcam do włączenia się w uroczystości i uczczenia pamięci dotkniętych piętnem tamtej niszczącej machiny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Program uroczystości przedstawia się następująco:

godz. 10:00 – Bazylika Archikatedralna na Wawelu – msza święta w intencji ofiar totalitaryzmów sowieckiego i niemieckiego oraz wszystkich poległych za wolność Ojczyzny,
godz. 11.30 – plac o. Adama Studzińskiego – odczytanie Apelu Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów przed Krzyżem Pamięci Narodowej, tablicą Zesłańców Sybiru i tablicą Pamięci Ofiar „operacji polskiej” NKWD.


plakat 17.09.2023