Seniorzy są grupą, którą szczególnie „upodobali” sobie oszuści. Przestępcy dzwoniąc do starszych osób, wprowadzają je w błąd podając się za policjantów prowadzących tajną akcję wymierzoną przeciwko złodziejom lub członków rodziny pilnie potrzebujących wsparcia finansowego. Tymczasem okazuje się, że nie są tymi, za których się podają i wyłudzają od starszych ludzi ich oszczędności. Aby zapobiegać tego typu przestępstwom policjanci prowadzą dla seniorów wykłady, podczas których opowiadają o metodach stosowanych przez oszustów i ostrzegają przed podejrzanymi rozmówcami.

22 kwietnia br. jedno z takich spotkań przeprowadzili policjanci z pionu prewencji, Komisariatu Policji V w Krakowie. W ramach Akademii Seniora 2023 organizowanej przez Centrum Kultury Podgórza, w Sali Widowiskowej Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, funkcjonariusze wzięli udział w spotkaniu pod tytułem „Znam zagrożenia i dbam o swoje bezpieczeństwo”. Uczestniczyło w nim około stu seniorów, którzy dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać i jak radzić sobie w trudnej sytuacji.
Policjanci poruszyli między innymi tematykę oszustw „na legendę”.  Na podstawie przykładów omówiono jak dochodzi do takich przestępstw wyjaśniając, że oszuści często wywierają presję na swoim rozmówcy, nie dając mu tym samym czasu na zastanowienie.
W trakcie spotkania przybliżono również problem kradzieży z włamaniem oraz kradzieży kieszonkowych w środkach transportu. Mundurowi radzili jak zadbać o swoje mienie i jak je zabezpieczyć np. na czas wyjazdu.
Uczestnicy otrzymali od funkcjonariuszy materiały dydaktyczne w postaci ulotek informacyjnych długopisów, odblasków oraz notesów z magnesem. Tak jak na każdym spotkaniu i tym razem pojawił się apel o zachowanie ostrożności i stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych, którzy inicjują kontakt telefoniczny, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy osoba po drugiej stronie słuchawki jest tą, za którą się podaje.