Wielu właścicieli domowej biblioteczki ma problemy z uporządkowaniem jej zawartości, na co wpływ ma liczbą książek, ich rozmiary, ale i ograniczenia przestrzeni na nową lekturę. Czy można w skuteczny i nieskomplikowany sposób zorganizować to miejsce, by jego użytkowanie było przyjemne, proste i intuicyjne?
Segregacja zawartości biblioteczki
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy aby wszystkie pozycje książkowe powinny dalej gościć w biblioteczce. Niektóre z nich, które nie są dla właściciela cennymi unikatami, można sprzedać, przygotowując tym samym miejsce na następne „białe kruki”.
Ważnym elementem jest także zwrócenie uwagi na sam mebel lub komplet szafek, które odgrywają rolę biblioteczki. Być może lepszym rozwiązaniem byłaby inwestycja w bardziej dopasowany model szafek z półkami i regałami, które ze względu na kompaktowy rozmiar, ale i większą pojemność lepiej poradzą sobie z obszerną kolekcją ciekawych i intrygujących lektur.
W porządkowaniu bardzo pomocnym rozwiązaniem jest również korzystanie z prostych, wizualnych oznaczeń w formie naklejek lub etykiet, dzięki którym znalezienie pożądanej pozycji książkowej nie stanowi już problemu.
Można ponadto posłużyć się dodatkowymi meblami i akcesoriami. Warto przechowywać w nich lektury, po które sięga się najrzadziej, by zapewnić sobie więcej przestrzeni na książki warte ekspozycji. Mowa tutaj o koszach i pojemnikach na czasopisma i gazety.
Rodzaje klasyfikacji ułatwiających segregowanie książek
Sposób usystematyzowania pozycji książkowych zależy od osobistych predyspozycji ich właściciela. Warto jednak wspomnieć o kilku najpopularniejszych wariantach segregowania lektur.
Kolor
Osoby, dla których kluczowym jest efekt wizualny, mogą zdecydować się na uporządkowanie książek kolorystycznie, co domowej biblioteczne nadaje nietypowego, ciekawego, niecodziennego, dekoracyjnego wyrazu.
Rodzaj i wielkość okładek
Kolejny sposób uwzględnia wielkość książek i ich okładek. Pozycje bibliograficzne można ułożyć od najwyższej do najmniejszej bądź od najgrubszej do najcieńszej. Wprowadza to do biblioteki ważną dla niektórych harmonijną estetykę.
Porządkowanie alfabetyczne
Klasycznym sposobem na segregowanie pozycji książkowych jest ich ułożenie alfabetyczne. Dzięki tej klasyfikacji wyszukiwanie konkretnej lektury jest prostsze, ponieważ jej tytuł bardzo często znajduje się na widocznej od frontu obwolucie książki.
Znawcy literatury często doposażają swoją biblioteczkę o kolejne publikacje ulubionych autorów, dlatego również sposób segregacji nazwiskami znanych pisarzy może się okazać przydatnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.