5 powodów, dlaczego warto wybrać się w Beskid Niski

Malowniczy i nieco tajemniczy Beskid Niski leży nieco na uboczu popularnych kierunków w polskich górach. To niewysokie pasmo Karpat ma jednak do zaoferowania tak wiele niepowtarzalnych atrakcji, że warto uwzględnić je w wyjazdowych planach. Poznaj 5 powodów, dlaczego warto wybrać się właśnie tam.

1. Malownicze trasy spacerowe

Wypoczynek w Beskidzie Niskim to przede wszystkim okazja do długich, wielokilometrowych wędrówek szlakami i trasami spacerowymi, które – ze względu na niewielki stopień trudności – bez problemu pokonają nawet dzieci. Spacer na nieduże szczyty zwykle wiedzie wśród lasów i mokradeł, dostarcza więc mnóstwa wrażeń i nawet w upalne dni nie jest męczący. Podczas urlopu w Beskidzie Niskim warto wybrać się na szczyt Lackova, najwyższy po polskiej stronie Beskidu Niskiego, a także na Fordel, gdzie znajduje się wieża widokowa. Można z niej dostrzec nawet Tatry.

2. Daleko od hałaśliwych szlaków

Beskid Niski przyciąga miłośników spokojnych wędrówek z dala od tłumów i głośnych kurortów. Podczas gdy inne polskie góry są wręcz oblegane przez cały rok, w Beskidzie Niskim znajdziemy ciszę, spokój i możliwość kameralnego wypoczynku. Nawet na najbardziej znanych trasach nie ma tłumów, można więc w pełni cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody.

3. Magurski Park Narodowy i natura na wyciągnięcie ręki

Jedną z największych atrakcji w Beskidzie Niskim jest Magurski Park Narodowy. Choć wejście jest płatne, zdecydowanie warto wybrać się tam na kilkugodzinny spacer. Park zachwyca wyjątkowo malowniczymi lasami, które są schronieniem dla dzikich zwierząt: rysi, wilków, niedźwiedzi brunatnych, salamandry plamistej i wielu innych. Na terenie parku wiele jest ścieżek edukacyjnych, idealnych na wędrówkę z dziećmi.

4. Niezwykła architektura drewnianych cerkwi

Beskid Niski to jedyne miejsce w Polsce, w którym na niewielkiej przestrzeni znajdziemy kilkadziesiąt drewnianych cerkwi łemkowskich. Wszystkie wykonane są z drewna, mają dachy kryte gontem i charakterystyczne kopuły. Każda jest jednak inna, ma swoją unikalną architekturę i historię. Jeśli kogoś zmęczą wędrówki po górskich szlakach, może wybrać się na zwiedzanie tych pięknych, drewnianych obiektów. Cerkwi jest ponad 70, znajdują się prawie w każdej wsi, można więc w czasie jednodniowego spaceru zobaczyć kilka lub kilkanaście z nich.

5. Dobry kierunek na cały rok

Na wypoczynek w Beskidzie Niskim można wybrać się o każdej porze roku, zarówno latem, jak i zimą jest tu wyjątkowo malowniczo. Wiosna i lato są idealne na dla miłośników wędrówek czy pokonywania tras rowerem. Zimą natomiast można korzystać z białego szaleństwa – nie brakuje tu bowiem wyciągów dla narciarzy oraz rozbudowanych tras biegowych. Na dłuższy wyjazd warto zarezerwować również nocleg. W Beskidzie znajduje się wiele hoteli, które oferują pokoje na wynajem. Bardzo polecana jest agroturystyka Beskid Niski - Siwejka.