
Do czego wykorzystuje się stoły rehabilitacyjne?
Stoły rehabilitacyjne najczęściej stosuje się w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji, a także masażu i w gabinetach kosmetycznych. Na tego typu meblach można wykonać praktycznie wszystkie zabiegi terapeutyczne z zakresu terapii manualnej i mięśniowo-powięziowej. Ponadto wszelkie diagnozy czy zabiegi fizykoterapeutyczne również łatwiej stawia się, gdy pacjent leży wygodnie na stole.
W przypadku wygodnych i stabilnych mebli do rehabilitacji istnieje możliwość wykonywania z pacjentem podstawowych ćwiczeń na kręgosłup albo też inne partie ciała. Należy jednak pamiętać, że gabinet rehabilitacji nie jest jedynym miejscem, w którym znajdują one swoje zastosowanie. Tego rodzaju wyposażenie idealnie sprawdza się także w gabinetach kosmetycznych, podczas wykonywania profesjonalnych zabiegów upiększających oraz w gabinetach masażu.
W przypadku gabinetów masażu niezwykle ważna dla specjalisty jest wygoda pacjenta. Ponadto odpowiednio dobrany stół wpływa na komfort pracy fizjoterapeuty czy masażysty. W zależności od sposobu wykorzystania stołu można wymienić kilka rodzajów tego typu mebli:
- stoły rehabilitacyjne stacjonarne (takie jak https://bitmed.pl/244-stoly-rehabilitacyjne-stacjonarne-),
- stoły rehabilitacyjne przenośne,
Oczywiście poszczególne rodzaje dzielą się na modele, które mają inną budowę i zastosowanie. Wybór stołu do rehabilitacji jest w dużej mierze uwarunkowany tym, do czego on będzie wykorzystywany.
Na co zwrócić uwagę wybierając stół rehabilitacyjny?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się, do czego ma służyć stół rehabilitacyjny. Czy ma on być wykorzystywany tylko do masażu, czy także do terapii manualnej. Ponadto moze być stosowany jako kozetka do kinezyterapii albo w ćwiczeniach odciążających w kabinie GUL. Na rynku można znaleźć szeroką gamę stołów rehabilitacyjnych w zależności od ilości części, na jakie są one podzielone.
Stoły mogą mieć od dwóch do nawet siedmiu części. W tym przypadku należy się zastanowić właśnie, jakie będzie przeznaczenie stołu. Jeśli będzie się go używać tylko do wykonywania klasycznego masażu lub jako leżanki, to wystarczy modele 2, 3 lub 4-częściowy. Jeśli jednak wybiera się go pod kątem terapii manualnej, gdzie ułożenie pacjenta gra główną rolę, to warto, aby stół miał jak najwięcej łamań. Dlatego w tym przypadku lepiej wziąć pod uwagę stół 5 lub 7-częściowy.
Stoły rehabilitacyjne mogą mieć wiele różnych funkcji. Pierwszą, jaką powinno się wziąć pod uwagę jest sterowanie i regulacja wysokości mebla. Do wyboru są modele z regulacją mechaniczną, elektryczną lub hydrauliczną. Ponadto w stole rehabilitacyjnym można zastosować funkcję fotela, gdzie tylna część podnosi się do kąta 90 stopni albo funkcję Pivota, gdzie środkowe łamanie leża można unieść na konkretną wysokość, np. w celu trakcji.
Do stołów rehabilitacyjnych można dobrać dodatkowo wiele różnych akcesoriów, w zależności od konkretnych potrzeb. Najpopularniejszym dodatkiem jest rzecz jasna system jezdny, który pozwala przestawić mebel bez najmniejszego problemu w dowolne miejsce. Ponadto mogą to być otwory w zagłówku, wieszaki na ręczniki, czy też ulepszenia funkcji, które już są wbudowane w stół. Warto jeszcze zwrócić uwagę na takie elementy, jak wytrzymałość, udźwig, jakość wykonania i zastosowanych materiałów do produkcji stołu rehabilitacyjnego.