Rodzaje walut cyfrowych dostępnych obecnie na rynku

Kryptowaluty to rodzaj pieniądza cyfrowego, który wykorzystuje techniki szyfrowania do regulowania generowania jednostek waluty i weryfikacji transferu środków.Idea pieniądza cyfrowego istnieje od co najmniej lat 90. i wynaleziono wiele walut cyfrowych. Pierwszy z nich nazywał się E-Gold i został opracowany w 1996 roku przez amerykańską firmę E-gold Ltd. Poniższy artykuł bada różne rodzaje walut cyfrowych dostępnych dzisiaj z przykładami znanych projektów w każdej kategorii.

Wpływ Blockchain

Jednak wprowadzenie technologii blockchain umożliwiło stworzenie zdecentralizowanych tokenów cyfrowych, które są dostępne dla każdego i mogą być używane do wymiany towarów, usług lub innych tokenów cyfrowych. Wiele takich tokenów określa się mianem "monet aplikacji", ponieważ istnieją one przede wszystkim w celu wspierania konkretnej aplikacji blockchain. Te tokeny są zwykle zbudowane na szczycie innego blockchaina, takiego jak Bitcoin lub Ethereum, i można do nich uzyskać dostęp lub handlować tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem tego konkretnego tokena. Powinieneś zainwestować w waluty cyfrowe, jeśli wierzysz, że w pewnym momencie w przyszłości staną się one akceptowanym środkiem wymiany lub magazynem wartości.

Ripple w XRP

Ripple (XRP) to cyfrowe aktywo wykorzystywane do przekazów pieniężnych i innych transakcji pieniężnych. Jest to nazwa zarówno firmy stojącej za tokenem cyfrowym, jak i samego tokena cyfrowego. Zespół Ripple zbudował system jako alternatywę dla sieci SWIFT i w celu rozwiązania problemów, takich jak wysokie koszty transakcji, związanych z tą siecią. Sieć składa się z sieci zaufanych węzłów, które są obsługiwane przez dostawców usług finansowych i inne zaufane strony. Ripple wykorzystuje proces konsensusu do autoryzacji nowych transakcji, który nazywany jest księgą konsensusu. Firma, Ripple, jest większościowym właścicielem węzłów, które weryfikują transakcje, a pojedyncza firma ma większościową kontrolę nad siecią. Doprowadziło to do krytyki, że system nie jest zdecentralizowany, a sieć nie jest tak niezawodna jak sieć SWIFT. Niezależnie od tego, XRP jest jedną z pięciu najlepszych walut cyfrowych i jest uważany przez wielu za realną alternatywę dla SWIFT.

Litecoin

Litecoin (LTC) to cyfrowa waluta peer-to-peer, która umożliwia natychmiastowe, prawie zerowe koszty płatności do każdego na świecie. Litecoin jest widelcem Bitcoina i wykorzystuje ten sam kod open source oraz technologię blockchain. W październiku 2017 roku firma macierzysta Litecoin Cash, ogłosiła, że będzie dystrybuować tokeny Litecoin Cash do posiadaczy Litecoin. Cena Litecoin jest głównie napędzana przez cenę Bitcoina: Litecoin odnotował znaczne zyski, gdy Bitcoin odnotował zyski i odwrotnie.

Ether Classic

Ether Classic (ETC) to zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa w sieci Ethereum. Sieć Ethereum jest siecią blockchain, która umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i cyfrowych tokenów. Sieć wykorzystuje proces konsensusu zwany proof of work, w którym węzły w sieci rywalizują o rozwiązanie problemów matematycznych i dodanie bloku nowych transakcji do łańcucha bloków. Węzły, które z powodzeniem rozwiązują problemy matematyczne, są nagradzane nowymi tokenami Ether. W przeciwieństwie do Ether, który jest używany tylko jako paliwo dla sieci Ethereum, Ether Classic może być używany jako magazyn wartości. Wokół powstania Ether Classic pojawiły się kontrowersje. Pewien programista wykorzystał lukę w kodzie Ethereum, która pozwoliła mu stworzyć nowe tokeny Ether (ETC tokens) bez wydawania Ether. Niektórzy postrzegają to jako nieetyczną metodę tworzenia nowych tokenów cyfrowych, podczas gdy inni widzą w tym naturę blockchaina.