Urządzamy mieszkanie w stylu loft – na co zwrócić uwagę?

Wnętrza w stylu loft są proste, minimalistyczne wręcz surowe. Mieszkanie w takim stylu możemy stworzyć zarówno w domu, kamienicy jak i bloku. Od kilku już lat panuje moda na ten styl, ale jak urządzić całe mieszkanie w takim klimacie? Podpowiadamy.

Jakie ściany wybrać do mieszkania w stylu loft?

Wnętrza w stylu loft możemy zaaranżować nie tylko w dużych i otwartych przestrzeniach, choć w takich wyglądają najlepiej, ale także w małych mieszkaniach. Jeżeli jednak decydujemy się na ten styl w niewielkim wnętrzu, musimy zwrócić uwagę na to, aby go nie zaciemnić i nie przytłoczyć. Wybierzmy jasne kolory ścian, takie jak biel, beż lub jasną szarość. Nie musimy decydować się wyłącznie na tradycyjne malowanie ścian farbą, jednym z najpopularniejszych obecnie wykończeń jest beton architektoniczny, który możemy wybrać w wielu odcieniach. Pasuje on idealnie do tego typu wnętrz, ponieważ wygląda jak surowa ściana — ma drobne nierówności i pęknięcia. W małym mieszkaniu powinienem on być na maksymalnie jednej lub dwóch ścianach. Resztę ścian pozostawmy w kolorze białym, by nie przytłoczyć optycznie wnętrza. Natomiast duże, otwarte przestrzenie mają więcej możliwości – możemy postawić zarówno na beton jak i ścianę z czerwonych cegieł. Jeżeli chcemy eksperymentować z materiałami, wykończmy po jednej ścianie w każdym z tych materiałów. Ważne jednak, aby zrobić to ze smakiem i nie przesadzić.

Meble i dodatki do mieszkania w stylu loft

Styl ten charakteryzuje się otwartą przestrzenią i surowym wystrojem, dlatego im mniej mebli i dodatków, tym lepiej. Możemy zdecydować się na surowe meble wykonane z palet lub metalowych elementów. Warto wybrać się na pchli targ w poszukiwaniu oryginalnych mebli. Metalowe regały i półki, betonowe stoliki i skórzana kanapa to coś, co idealnie oddaje ten styl. Nie zapomnijmy również o dodatkach — betonowe lub metalowe donice szczególnie trafnie podkreślą klimat mieszkania. W loftowym wnętrzu bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Wybierzmy jak największe okna, najlepiej nieprzystrojone firankami i zasłonami, a także odpowiednie oświetlenie — możemy zdecydować się na jedną lampę w każdym pomieszczeniu lub po kilka: na przykład górną i boczne kinkiety. Oświetlenie jest bardzo ważne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, aby całość wnętrza nie była przytłaczająca. Wybierzmy lampy z metalowymi osłonkami lub z metalowej siatki z widoczną żarówką tak, aby jeszcze bardziej podkreślić klimat niczym z magazynu. Możemy zdecydować się również na lampy szklane, ich szeroki wybór znajdziemy na https://abanet.pl/437-lampy-wiszace-szklane.