Rozpoczynamy przygodę z bieganiem - jak się do tego przygotować?

Nigdy nie jest za późno na zmianę swojego stylu życia z siedzącego na aktywny. Sport niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody, dlatego warto pomyśleć o rozpoczęciu swojej przygody z bieganiem. Jest to jedna z najpopularniejszych form aktywności, która pozwala zgubić zbędne kilogramy, wyrzeźbić sylwetkę czy poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Początki bywają trudne, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom można znacznie szybciej złapać sportowego bakcyla i przy tym nie zrobić sobie krzywdy.

Bieganie a badania lekarskie

Bieganie uchodzi za jedną z najbardziej przystępnych i najbezpieczniejszych dla zdrowia aktywności fizycznych, ponieważ można ją uprawiać w każdym wieku, oczywiście jeśli nie występują ku temu medyczne przeciwwskazania. W miejskich parkach czy lasach często możemy spotkać zarówno biegających nastolatków, jak i osoby w starszym wieku, co na wielu działa niezwykle motywująco. Jeśli jesteśmy zdrowi i regularnie się badamy, to nie ma przeszkód aby ruszyć się z kanapy i wskoczyć w wygodne buty do biegania. W przypadku gdy ostatnie badania okresowe to dla nas zamierzchła historia, najpierw udajmy się na rutynową kontrolę do internisty.

Bieganie – tempo i częstotliwość treningów

Osoby początkujące często popełniają podstawowy błąd i, mówiąc kolokwialnie, porywają się z motyką na słońce. Już na samym starcie narzucamy sobie mordercze tempo, a w swój terminarz wpisujemy codzienne treningi. Jest to prosty przepis na bóle mięśniowe, przemęczenie i kontuzje, które skutecznie zniechęcają do kontynuowania swojej przygody ze sportem. Na samym początku warto postawić sobie cele możliwe do zrealizowania, stopniowo przesuwając granice swojej wytrzymałości. Jak to zrobić? Przykładowo, pierwsze treningi trwające 30 min warto poprowadzić na zasadzie interwałów – 2 minuty biegu na 3 min szybkiego marszu (odpoczynku) powtórzone w 5 seriach to dobry początek. Wraz z nabieraniem wytrzymałości i siły mięśniowej możemy wydłużać bieg kosztem przerw aż do momentu, w którym będziemy w stanie biec 30 minut bez zatrzymywania się.

Bieganie dla początkujących – zdrowa dieta

„Przesiadka” na aktywny tryb życia to świetna okazja do tego, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe. Sport w duecie ze zróżnicowaną i zbilansowaną dietą to skuteczny sposób na zażegnanie wielu dolegliwości zdrowotnych, a także zgubienie nadwagi czy wysmuklenie sylwetki. Ze swojego jadłospisu warto wyeliminować bezwartościowe słodycze, słone przekąski czy fast foody, a wzbogacić go o świeże owoce, warzywa, nabiał, produkty pełnoziarniste, ryby i chude mięso, które dodadzą nam energii do działania. Pod ręką warto mieć również żele czy batony energetyczne dostępne m.in. tutaj https://alenergy.eu/, dzięki którym nasze ćwiczenia staną się jeszcze bardziej efektywne.