Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Szafa do pokoju starszego dziecka – czym powinna się wyróżniać?

Aranżacja pokoju dziecka powinna być dostosowana do jego wieku. Im starsze dziecko, tym więcej miejsca potrzebuje do przechowywania swoich rzeczy. Dlatego komoda przestaje być wystarczającym wyposażeniem pokoju. Szafa powinna ją uzupełnić lub zastąpić. Na jakie właściwości szafy zwrócić uwagę, aby spełniała swoją funkcję?

Wpływ jakości wykonania na bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, a wszystkie przedmioty, które je otaczają, mogą im zagrażać, jeżeli nie będą wykonane zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi. Spełnienie norm jest potwierdzane przy pomocy odpowiednich certyfikatów. Również szafa dla dziecka musi charakteryzować się gładką powierzchnią i nieostrymi kantami. Zastosowane materiały i staranność wykończenia mają ogromne znaczenie. Drewniane meble są nieustannie polecane do pokojów dziecięcych, ponieważ wyróżniają się dużą wytrzymałością, a na dodatek nie zawierają toksycznych substancji ze względu na naturalne pochodzenie. Do wyboru są szafy dla dzieci o różnych pojemnościach, co ułatwia wyposażenie pokoju także w przypadku urządzania go dla dwójki lub jeszcze większej liczby dzieci.

Drewniana szafa najlepsza dla dzieci

Meble z drewna cieszą się cały czas takim samym uznaniem. Co o tym decyduje? Drewno jest materiałem plastycznym, co oznacza, że można je przycinać i rzeźbić na różne sposoby. Charakteryzuje się dużą trwałością oraz wytrzymałością. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy drewniana szafa jest stabilna i solidna, żeby nie przewróciła się na dziecko. Dla pociech ze skłonnościami do alergii najlepszą opcję stanowią meble z drewna sosnowego, które wykazuje właściwości antystatyczne. Wybierając sosnowe szafy dla dziecka, zyskuje się pewność, że kurz nie będzie się na nich szybko gromadził. Wśród polecanych rozwiązań dla najmłodszych członków rodziny są również meble z drewna bukowego i płyt MDF. Należy zwrócić uwagę również na to, jakimi farbami są pokrywane szafy. Coraz więcej producentów decyduje się na nietoksyczne farby wodne.

Rozmiar szafy – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Więcej miejsca do przechowywania rzeczy oznacza mniej bałaganu w pokoju, ale nie oznacza to, że szafa dla dzieci powinna być w jak największym rozmiarze. Wybór zależy od tego, jakie inne meble znajdują się w pokoju oraz od jego wielkości. Jeżeli pokój jest wyposażony w komodę lub dodatkowo w skrzynie lub kontenery na kółkach, wówczas wystarczająca może się okazać najprostsza szafa jednodrzwiowa. Standard stanowi szafa dziecięca dwudrzwiowa, ale można też skorzystać z modeli trzydrzwiowych. Na stronie https://www.pinio.com.pl/oferta/dla-starszaka/szafa-dla-starszaka/ dostępne są rozmaite warianty, które różnią się między sobą rozmiarowo oraz wizualnie.

Estetyczny aspekt wyboru

Do pokoju dziecięcego pasuje jasna kolorystyka. Doskonale sprawdzają się wszelkie pastele. Również drewniana szafa dla dziecka jest polecana w naturalnym odcieniu drewna lub bieli. Połączenie jasnej kolorystyki i lekkości form nowoczesnych szaf dziecięcych wprowadza do wnętrza harmonię oraz wyciszającą atmosferę.