Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Inteligentny dom - rozwiązanie dla nowoczesnej rodziny

Znany na całym świecie system smart home to coraz częstsze rozwiązanie w polskich domach. Choć kojarzy się tylko z nowoczesnymi udogodnieniami oraz automatyką, odpowiada również za nasze bezpieczeństwo.

Lista urządzeń w domu jednorodzinnym podlegających zdalnemu sterowaniu, bez przerwy rośnie, dzięki czemu życie domowników staje się bardziej komfortowe. Inteligentny dom korzysta z systemów reagujących na obecność ludzi oraz programuje funkcjonalności dostosowane do potrzeb mieszkańców. Dzięki wciąż rozwijającym się technologiom, rozwiązania z naszych fantazji lub futurystycznych filmów stają się rzeczywistością w wielu domach na sprzedaż w Krakowie i okolicach. Jakie są zalety inteligentnego domu? Sprawdzamy.

Proste w obsłudze, przyjazne środowisku

W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania są bardzo popularne. Żeby odpowiednio zadbać o planetę nie potrzeba wiele. Jednym z eko rozwiązań jest inteligentny system, w którym sterowniki odpowiadają za włączanie i wyłączanie oświetlenia czy nawadniania ogrodu.
Tego typu technologia generuje oszczędności wynikające z racjonalnego użytkowania energii elektrycznej oraz korzystania z bieżącej wody. Inne rozwiązania pozwalają sterować ekonomiczną dystrybucją energii grzewczej, co zmniejsza koszty jej zużycia. W rezultacie wszystkie te udogodnienia korzystnie wpływają na klimat i pozwalają chronić naszą planetę.

Włączniki, przełączniki i panele dotykowe dostosowane są zazwyczaj do sterowania manualnego. Istnieją jednak bardziej nowoczesne moduły, które można obsługiwać zdalnie, dzięki funkcjonalnym pilotom lub sprzętom połączonym z Internetem.

Czujniki - istotny punkt smart home

Istotnym punktem instalacji inteligentnego domu są czujniki. Sensory reagują na ruch, dźwięk, natężenie światła, zmianę temperatury, wiatr, podwyższoną wilgotność i deszcz. System ten obsługuje się na urządzeniach mobilnych, takich jak tablet lub smartfon - wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. W inteligentnym domu możemy korzystać z rozbudowanego systemu jednego producenta lub produktów różnych firm pracujących w tym samym standardzie.

Dzięki systemowi można również na przykład sterować pracą latarni na posesji - dowolnie włączać je i wyłączać, zostawiać iluminację tylko w części ogrodu lub intensywnie oświetlać całą elewację. W taki sam sposób instalacja jest w stanie kontrolować pracę wielu urządzeń - kosiarki ogrodowej czy robota odkurzającego.

Smart home a bezpieczeństwo

Inteligentny dom to nie tylko komfort w obsłudze urządzeń domowych. Instalacja skrupulatnie zbiera informacje, które pozwalają jej dbać o nasze bezpieczeństwo. Czujniki gazu, dymu, rejestrujące wyciek wody, otwarcie drzwi, okien czy bramy garażowej, poinformują nas, gdy tylko w budynku wydarzy się coś podejrzanego. Ze względu na to, że system radzi sobie doskonale z ochroną domu i jego mieszkańców, jest coraz częściej wybieraną instalacją.