Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Osuszanie budynków - skuteczna ochrona na lata

Pojawiająca się w budynku wilgoć nie jest oznaką niczego dobrego. W celu jej usunięcia stosuje się różne metody, ale efekty potrafią być chwilowe. Jak skutecznie chronić się przed wilgocią kapilarną?

Skuteczny system osuszania, czyli właściwie jaki? Na pewno taki, który pozwoli uporać się z wilgocią na wiele lat. Niektóre metody sprawdzają się okresowo np. w określonych porach roku, choćby latem. Wówczas częściej wietrzymy przestrzenie w tym te stykowe z gruntem. Właśnie w kontakcie z tym ostatnim zachodzi proces podciągania kapilarnego. Woda wnika w mury położone najniżej poziomu ziemi, a następnie przemieszcza się w wyższe partie wzdłuż ścian. Szczególnie narażone są starsze budynki, a tych w Krakowie nie brakuje. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Osuszanie budynków Kraków

Wiele pięknych kamienic w różnych częściach grodu Kraka boryka się z problemem wilgoci. Niektóre budynki wyraźnie na tym cierpią. Nawet jeśli uda się ukryć problem na zewnątrz, to nadal gospodarze toczą nierówną walkę na poziomie piwnic, ale także wyższych kondygnacji. Budynki będące pod opieką konserwatora zabytków mają szereg obostrzeń, które uniemożliwiają implementację niektórych rozwiązań. Jedną z restrykcji jest zakaz ingerencji w strukturę murów. W takiej sytuacji właściciele tych historycznych budowli stoją przed nie lada wyzwaniem. Skutecznym rozwiązaniem może być izolacja pozioma. Więcej praktycznych informacji na ten temat, znaleźć można na https://www.aquapol.pl/krakow/.

Jak to działa?

Rozwój technologii sprzyja powstawaniu innowacji. Jednym z takich rozwiązań jest system osuszania murów Aquapol. Jest to metoda nieinwazyjna, także nie ma obawy o konieczność zdobycia stosownych pozwoleń, aby ją zastosować(są wymagane pozwolenia z urzędu ochrony zabytków) . Metoda nie wymaga ingerencji w ściany, a przez to konstrukcja budynków nie jest w ogóle naruszana. Brak również różnego rodzaju podcięć czy skomplikowanych prac budowlanych. Zastosowana technologia działa praktycznie od razu, a jej efektem jest natychmiastowe przerwanie procesu kapilarnego. Jednocześnie jest on na stałe blokowany. Do pełni sukcesji potrzebna jest specjalistyczna wiedza, która pozwala na pozbycie się wilgoci, co często pozwala na uratowanie budynku.

Kwestie techniczne

System Aquapol rozpoczyna działanie od momentu montażu. Dużym plusem jest brak konieczności podłączenia źródeł zasilania energią eklektyczną. Nie musimy również w żaden sposób zajmować się obsługą. Dzięki temu nie narażamy się na dodatkowe koszty zużycia energii elektrycznej, które potrafią być pokaźne np. przy zastosowaniu urządzeń grzewczych. W okresach rocznych, przez pierwsze 36 miesięcy od montażu w miejscu instalacji pojawią się technicy. Ich zadaniem jest dokonanie pomiarów oraz właściwy dobór i optymalizacja ustawień w celu uzyskania i ocena skuteczności działania. Jeśli efekty nie będą zadowalające, to naniosą oni stosowne poprawki. Pozwala to na ewentualne wyeliminowanie ewentualnych usterek.

Problem wilgoci dotyczy wielu nieruchomości. Różne sposoby przynoszą często chwilową poprawę, co jest dużym utrudnieniem dla właścicieli. Nowoczesne metody blokują proces podciągania kapilarnego. Przekłada się to na zadowalające efekty, a to z pewnością przyniesie ulgę portfelom właścicieli.