Trwa druga edycja konkursu na Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Znasz osobę lub instytucję działającą na rzecz dialogu międzykulturowego? – zgłoś swojego kandydata. O tym, co daje udział w konkursie, opowiadają ubiegłoroczni laureaci. A na zgłoszenia czekamy do wtorku, 10 marca.

Dlaczego warto zostać Krakowskim Ambasadorem Wielokulturowości?
Fot. materiały prasowe

Kraków to miasto otwarte, wybierane jako miejsce do życia przez wielu obcokrajowców. Oferuje rozwiązania ułatwiające osobom z innych krajów funkcjonowanie w mieście, a także proponuje przedsięwzięcia zmierzające do integracji różnych grup mieszkańców. Osobom najbardziej zaangażowanym w dialog międzykulturowy przyznawany jest tytuł Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości. Do wtorku, 10 marca można zgłaszać kandydatów do tego tytułu.

Tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości jest przyznawany w dwóch kategoriach. W konkursie mogą zostać wyróżnione zarówno osoby indywidualne, jak też organizacje szczególnie zasłużone dla promowania zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integracji mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców.

Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w ubiegłym roku. Cieszyła się dużą popularnością. Z 41 kandydatur kapituła konkursowa wybrała czterech Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości 2018. Ubiegłoroczni laureaci podkreślają, że konkurs spełnia bardzo ważną rolę w zakresie promowania działań wielokulturowych i zachęcają krakowian do udziału w tegorocznej edycji konkursu oraz zgłaszania kandydatur:

– Tytuł Ambasadora Wielokulturowości bardzo nas cieszy i jednocześnie jest też wielkim wyzwaniem. Dzięki niemu zyskaliśmy wiarygodność w oczach naszych partnerów oraz w oczach firm i instytucji, które wspierają naszą fundację – mówi ubiegłoroczna laureatka, Anna Zaroda-Dąbrowska, prezeska fundacji zajmującej się zarządzaniem różnorodnością w biznesie Diversity Hub.

Na korzyści wynikające z uhonorowania tytułem zwraca także uwagę Olha Menko, która prowadzi portal informacyjny dla Ukraińców: – Bardzo wiele rzeczy opiera się na zaufaniu do organizacji pozarządowych i ludzi, z którymi współpracujemy. Ta nagroda pomogła mi zyskać zaufanie miasta i innych partnerów, dlatego zachęcam przyjaciół z różnych krajów do udziału w konkursie na Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Myślę, że migranci wiedzą najlepiej, co to jest wielokulturowość i jak jest ważna – twierdzi Menko.

Krakowskimi Ambasadorami Wielokulturowości mogą zostać osoby i instytucje prowadzące różne rodzaje działalności, ważne by ich aktywność naprawdę wzmacniała dialog wielokulturowy.

– Tytuł Ambasadora Wielokulturowości pozwolił mi upewnić się, że działania, które realizuję, mają sens. To było bardzo ważne, symboliczne wzmocnienie. Zachęcam do zgłaszania kandydatów, których każdy może znaleźć w środowisku lokalnym i zawodowym. Nie muszą to być ludzie czy instytucje, które robią rzeczy o dużym zasięgu medialnym, to mogą być też małe, codzienne działania na rzecz integracji i wielokulturowości. Nie zapominajmy przy tym o szkołach i innych instytucjach edukacyjnych oraz nauczycielach – mówi Urszula Majcher-Legawiec, prezeska Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego, która organizuje inicjatywy wspierające proces integracji oraz konferencje poświęcone problematyce wielokulturowości w polskiej szkole. A Adam Bulandra, wiceprezes stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju społeczeństwa otwartego i wielokulturowego Interkulturalni PL podkreśla, że konkurs pozwala dodatkowo na poznanie i wymianę doświadczeń pomiędzy różnymi osobami i instytucjami aktywnie działającymi na polu wielokulturowości. – Dzięki tytułowi udało nam się rozwinąć naszą działalność na rzecz różnorodności społecznej w Krakowie, zacieśnić współpracę z miastem, ale też poznać inne instytucje działające na rzecz wielokulturowości w Krakowie.

Kandydatów do tytułu Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości można zgłaszać do wtorku, 10 marca zarówno w formie elektronicznej – skan podpisanego wniosku należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., jak też osobiście – formularz zgłoszeniowy można złożyć w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia UMK przy ul. J. Dekerta 24.

Kandydatury rozpatrzy Kapituła Wielokulturowości, powołana przez prezydenta miasta, a zwycięzców poznamy w maju, podczas uroczystej gali. Przy wyborze kandydatur do tytułu Kapituła będzie brała pod uwagę zakres, różnorodność, innowacyjność oraz efekty działań realizowanych w Krakowie na rzecz dialogu międzykulturowego.

Nagroda przyznawana Krakowskim Ambasadorom Wielokulturowości wpisuje się w realizowany w Krakowie od 2016 roku Program Otwarty Kraków. Szczegółowe informacje o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć w serwisie otwarty.krakow.pl.