Materiały eksploatacyjne do biur stanowią w wydatkach stałą i nie dającą się pominąć pozycję. Wśród materiałów tych znajdują się tonery do drukarek laserowych. Czym są tonery? W jaki sposób można zmniejszyć koszty ich użytkowania? Czy warto decydować się na zakup zamienników?

Toner – czym jest i jak właściwie działa?

Mianem tonera do drukarki laserowej, potocznie określa się całą kasetę, czyli kartridż, wraz z zawartością. Tymczasem toner, to właśnie owa zawartość kartridża, czyli naładowany elektrostatycznie proszek barwiący. To właśnie za jego sprawą powstaje wydruk. Proszek rozprowadzany jest po naładowanym elektrycznie światłoczułym bębnie, do którego jego cząsteczki równomiernie przywierają. Na warstwie tonera światło tworzy wzór w miejscu którego proszek nie przylega do bębna. To, co pozostaje na bębnie, jest podstawą wydruku, który będzie dodatkowo utrwalany na papierze przy pomocy wysokiej temperatury. Właśnie przez proces utrwalania, kartki ze świeżym wydrukiem, są ciepłe.

Na czym polega regeneracja tonerów?

Proces regeneracji tonerów jest dość skomplikowany i wymaga dużej precyzji, aby produkt końcowy nadawał się do użytku. Regeneracja, czyli ponowne napełnianie zużytego kartridża, składa się z kilku etapów:

  • Krok 1 – rozebranie zużytego pojemnika do podstaw.
  • Krok 2 – wymiana zużytych elementów i wyczyszczenie pozostałych.
  • Krok 3 – złożenie kartridża i napełnienie go tonerem odpowiednim dla danego modelu drukarki.
  • Krok 4 – testowanie gotowego produktu.
  • Krok 5 – zabezpieczenie i zapakowanie napełnionego kartridża.

Z pozoru proste czynności muszą być wykonane dokładnie, a toner użyty do napełniania musi być przeznaczony do tego konkretnego modelu drukarki, do którego pasuje kartridż. Nieprofesjonalne wykonanie regeneracji skutkuje w najlepszym razie złą jakością wydruków. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia bębna drukarki laserowej i spowodować konieczność jego wymiany.

Czy warto korzystać z tonerów regenerowanych?

Zakup nowego tonera do drukarki laserowej, jest sporym wydatkiem jednorazowym. Przy dużym zużyciu tonerów, kusząca wydaje się możliwość zakupu tańszych wkładów regenerowanych. W przypadku zakupu u sprawdzonego dostawcy, nie musimy się niczego obawiać. Na zakupione tonery mamy zazwyczaj gwarancję, choć w przypadku wkładów regenerowanych rzadko zachodzi konieczność skorzystania z niej.


Zakup tonerów oryginalnych, bywa jednak koniecznością w przypadku, gdy chcemy zachować gwarancję producenta dla świeżo zakupionej drukarki. Oryginalne tonery dają pewność wydruków najwyższej jakości.