Policja Kraków: Działania krakowskich policjantów w czasie Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach
W tym roku Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach przypadł na 26 września i organizowany był po raz 4 pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL tj. od 2016 roku.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie pracowali na krakowskich drogach w miejscach, gdzie wypadki występują najczęściej. Przy współpracy z inspektorami MPK oraz strażnikami miejskimi podjęto działania udrażniające ruch m.in. na ul. Okulickiego, Powstańców Wielkopolskich i części ul. Karmelickiej. Jednocześnie patrolowano wszystkie aorty miejskiego ruchu celem eliminacji i zapobieżenia w tym dniu kolizjom i wypadkom śmiertelnym. Służbę pełniono zarówno dynamicznie jak i w sposób statyczny nie pozostawiając miejsca na łamanie prawa ruchu drogowego. Funkcjonariusze szczególnie dyscyplinowali kierowców przekraczających dozwoloną prędkość i popełniających wykroczenia wobec pieszych, albowiem te dwa czynniki są głównymi przyczynami wypadków śmiertelnych. Policjanci przeprowadzili również działania profilaktyczne, których celem jest zmiana mentalna użytkowników drogi i minimalizowanie niebezpiecznych zachowań. Zatrzymywali kierowców i uczyli etyki jazdy oraz bezpiecznego zachowania. Informowali o Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych EDWARD”,
W czasie działań, policjantom na dwóch krakowskich skrzyżowaniach, towarzyszyły dzieci z krakowskich szkół oraz przedszkoli funkcjonariusze, które wręczały kierującym, samodzielnie wykonane papierowe znaki. Każdy został zapoznany z deklaracją towarzyszącą projektowi, przy czym nieliczni nie uniknęli także mandatu karnego.
W tym dniu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili 520 kontroli, ujawnili 428 wykroczeń popełnionych przez kierujących, natomiast 78 z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Nałożono ogółem 365 mandatów karnych oraz sporządzono 64 wnioski o ukaranie do sądu. Podczas trwania Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych policjanci zatrzymali do kontroli 179 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, a także 2 naruszających przepisy o zachowaniu się wobec pieszych. W przypadku pieszych uczestników ruchu drogowego 7 kontroli zakończyło się mandatem karnym za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, a 71 za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Policjanci zlikwidowali 33 zdarzenia drogowe w tym 30 kolizji i 3 wypadki drogowe. Działania EDWARD” zakończyły się bez ofiar śmiertelnych, funkcjonariusze apelowali o rozwagę, a także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Pomimo, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach wciąż wzrasta, to jazda z nadmierną prędkością jest nadal główną przyczyną wypadków drogowych.
Na stronie internetowej https://projectedward.eu/pl/ każdy kierowca może złożyć deklarację, w której zobowiązuje się do szczególnego dbania o bezpieczeństwo, jej treść prezentujemy poniżej:
- Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
- Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
- Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
- Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
- Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
- Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
- Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
- Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
- Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
- Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
- Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
- Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
- Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”
Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad swoim zachowaniem i postawą.
Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.
Dlatego też TISPOL chciałby, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, przyczyniał się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Autor: krystian