Rozmnażanie ryb w warunkach domowych

Miłośnicy akwarystyki, którzy mają własne akwaria, zazwyczaj marzą o stworzeniu odpowiednich warunków do rozrodu ryb. Wystarczy nabyć stosowną wiedzę o różnych gatunkach, aby wiedzieć, które i jak się rozmnażają, aby samodzielnie wyhodować maleńkie rybki.
Wśród popularnych gatunków ryb, które stosunkowo łatwo rozmnażają się w domowych akwariach, wyróżnia się ryby jajorodne. Te z kolei dzielą się wedle innego schematu, uwzględniającego sposób przechowywania ikry. Jedne z nich np. karpieńcowate zakopują ikrę w mule czy ukrywają w muszlach. Jeśli mamy takie rybki, wtedy należy ikrę przechować w stanie półwysuszonym, zanim z powrotem zostanie umieszczona w wodzie. W warunkach naturalnych odbywa się to oczywiście inaczej.
Kolejnym przykładem rybek jajorodnych są te, które składają ikrę, np. pielęgnice, sumki czy kiryski, Niektóre z nich charakteryzują się silnie rozwiniętą opiekuńczością w stosunku do młodych, inne trochę mniejszą. Ikra jest odpowiedni zabezpieczona i złożona w czystym miejscu, gdzie zapewniony jest przepływ wody. Mogą to być korzenie, muszle, liście i inne kryjówki, które dają możliwie jak najlepszą ochronę ikry. W przypadku poosiadania takich rybek należy im zapewnić odpowiednie miejsce do złożenia ikry, aby ryby mogły do czasu wylęgu i później zadbać o swoje młode.
Są też takie gatunki ryb (np. pyszczaki), które przenoszą ikrę w pysku, aż do czasu wylęgu. Takim rybkom trzeba już zapewnić osobne akwarium do rozrodu. Giętkozębgy z kolei muszą współpracować z gębaczami, których zadanie polega na podrzucaniu im ikry. Są też takie gatunki, które do rozmnażania się potrzebują hormonów, np. grubowargi. Wiele rybek buduje gniazda w różnych miejscach akwarium, np. skrzeczyki czy bojowniki. Ich samce są agresywne po wylęgu, ponieważ pilnują małych.Na ten czas oddziela się samice do innego akwarium.
Tego typu ryby rozmnażają się w warunkach domowego akwarium, ponieważ nie mają dużych wymagań co do warunków bytowych. Są to np. gupiki, mieczyki czy molinezje, które przeżywają 4-6 tygodniową ciążę Nie składają ikry, ale ich potomstwo rozwija się w ciele samicy. Co ciekawe, te gatunki mogą magazynować nasienie z tarła i zapładniać nim kolejne mioty. Zagrożeniem jest to, że samice w ciąży stają się łupem ryb nawet z tego samego gatunku. Jedynym rozwiązaniem jest więc przeniesienie ich do kojców czy kotników, które można nabyć w dobrym sklepie akwarystycznym, np. tutaj: https://www.plantica.pl/blog/rozmnazanie-ryb-w-akwarium-z-ktorych-gatunkow-latwo-mozna-uzyskac-potomstwo-49 Takie miejsca zapewnia małym rybkom odpowiednie warunki do wzrostu i pełnowartościowe pożywienie.
Nie każdy chce hodować młode rybki, ale wiele osób tak. Nie chodzi tu jedynie o oszczędność pieniędzy na zakup kolejnych gatunków, ale przede wszystkim o satysfakcję ze stworzenia odpowiednich warunków życia dla samic w ciąży czy ryb składających ikrę.
Obserwowanie zachowań ryb na czas wylęgu i opieka nad młodymi może być bardzo ciekawym zajęciem, ukazującym różnorodność wodnego świata za szklana szybą.
Autor: Artykuł partnera