Zmarszczki pochodzenia mimicznego mogą pojawić się na twarzy bardzo wcześnie. Można z nimi jednak walczyć. Najlepszy wybór to botoks!

Chociaż często można spotkać się z powiedzeniem, że zmarszczki nadają twarzy powagi i mądrości, to jednak mało która kobieta może się z nimi pogodzić. Upływającego czasu nie można zatrzymać, ale nowoczesna medycyna estetyczna ma jednak szereg sposobów na to, aby zniwelować jego skutki widoczne na twarzy.

Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów mających na celu zlikwidowanie zmarszczek jest botoks, czyli wstrzyknięcie specjalnej toksyny botulinowej. Czym dokładnie jest botoks i jakie daje efekty?

Botoks – modyfikuje funkcjonowanie mięśni

Botoks, który określany jest także jako botox czy toksyna botulinowa typu A, to nazwy jadu kiełbasianego, czyli silnej neurotoksyny, która wytwarzana jest naturalnie przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego.

Toksyna ta w dużych ilościach jest bardzo groźna dla człowieka, ale w niewielkich dawkach posiada działanie terapeutyczne. Botoks używany jest od lat w niwelowaniu nadmiernego napięcia mięśniowego, a także pozwala na zmniejszenie dolegliwości takich jak migreny czy nadpotliwość.

Jego pozytywne działanie dostrzegła również medycyna estetyczna – w tym przypadku toksyna botulinowa stosowana jest głównie w likwidowaniu zmarszczek mimicznych.

Działania botoksu wynika przede wszystkim z jego wpływu na połączenia nerwowo-mięśniowe. Toksyna sprawia, że dochodzi do porażenia skurczu mięśnia, a tym samym do zaprzestania przekazywania impulsów między nerwem a mięśniem. W rezultacie można zmniejszyć jego aktywność.

 

Botoks – skuteczny w likwidacji zmarszczek mimicznych

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej używana jest głównie do likwidowania zmarszczek mimicznych, czyli zmarszczek pochodzenia mimicznego – wynikających z aktywności mięśni twarzy.

Zmarszczki te mogą zacząć pojawiać się już po dwudziestym roku życia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wynikają głównie z bogatej mimiki twarzy – częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła. Również towarzyszą palaczom.

 

Zabieg wstrzykiwania botoksu jest używany na:

  • „kurze łapki” wokół oczu
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki pomiędzy brwiami – „lwia zmarszczka”
  • zmarszczki w górnej części nosa
  • „zmarszczki palacza” nad górną wargą

 

Oprócz tego botoks pozwala również na zniwelowanie innych niedoskonałości, medycyna estetyczna stosuje go między innymi do zmniejszania opadających kącików oczu i ust, opadającej końcówki nosa.

Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu odpowiedniej dawki toksyny botulinowej w zmarszczkę. Jest szybki i bezbolesny i nie niesie ze sobą poważnego ryzyka skutków ubocznych, dlatego też jest on używany tak powszechnie.

Prawidłowo wykonany zabieg wstrzyknięcia botoksu nie zmienia rysów twarzy – powoduje, że twarz wygląda młodziej, jest bardziej zrelaksowana, ale nie daje efektu maski, którego obawia się wielu pacjentów. Rezultaty widoczne są przez 3-6 miesięcy.

 

Kiedy można wziąć udział w pierwszym zabiegu?

Zasadniczo, botoks nie ma wielu przeciwwskazań – nie dotyczą one również wieku pacjenta, wobec tego może być on przeprowadzany także u osób młodszych.

Najlepiej udać się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej, w którym będzie można uzyskać fachowe porady lekarza. Specjalista wskaże wtedy, czy botoks jest najlepszym rozwiązaniem, a także zaprezentuje pacjentowi dokładne informacje dotyczące tego zabiegu.

 

Gdzie wykonać botoks?

Najlepiej, aby zabieg taki jak botoks został przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. To gwarancja, że będzie on przeprowadzony fachowo i nie będzie niósł ze sobą negatywnych rezultatów.

Nie należy korzystać z zabiegów prowadzonych przez osoby, które nie posiadają właściwej wiedzy i doświadczenia w branży takiej jak medycyna estetyczna. Istnieje wówczas poważne ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Z zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej można skorzystać między innymi w Klinice Medycyny Estetycznej Cliniqmed w Krakowie.