Muzea w tę niedzielę otwierają swoje drzwi dla mieszkańców i turystów! Warto skorzystać z okazji do zobaczenia najciekawszych wystaw w mieście. Polecamy Wam też inne atrakcje kulturalne – przedpremierowe seanse w Kinie pod Baranami i Arsie, ciekawe spojrzenie na balet w NCK czy koncerty młodych polskich artystów na klubowych scenach. Po szczegóły (oraz bilety do wygrania w naszym konkursie!) odsyłamy do weekendowego rozkładu jazdy.

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Niedziela to w tym roku kolejny Dzień Otwartych Drzwi Krakowskich Muzeów! Tegoroczne hasło przewodnie to „Na ścieżkach do niepodległości”. Czemu ten dzień jest wyjątkowy? Muzea otwarte są dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00, niektóre nawet dłużej, a wstęp do nich jest wolny. W tym roku w projekcie uczestniczą 24 instytucje muzealne. Wiadomo, że nie da się być wszędzie, co zatem polecamy Wam szczególnie? W Muzeum AK wybierzcie się na pokaz mappingu „Dziewczyna w czerwonym szaliku: opowiem Wam historię AK”, a w Pałacu Krzysztofory wystawę czasową „Rozważny i romantyczny” poświęconą życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Poza tym warto wybrać się do MICET na warsztat „Wokół Wesela”, prowadzony przez edukatora. Szykuje się aktywna niedziela!

Jego głos i życiowe teksty podbiły serca szerokiej publiczności. Kortez w ten weekend wystąpi w Klubie Studio i to aż dwukrotnie – w sobotę i niedzielę o godz. 20.00. Jesienne koncerty artysty promują niedawno wydaną płytę „Mój dom”. Ponoć jest jeszcze bardziej osobista niż debiut „Bumerang” , który pamiętamy choćby dzięki piosenkom „Zostań” czy „Z imbirem”. Jak sam mówi, najnowszy album to obraz rozpadu związku. Będzie nastrojowo, emocjonalnie i wzruszająco – zapraszamy na koncerty Korteza!

Jak zwykle polecamy maratony filmowe w Multikinie! Dzisiaj o godz. 22.00 wystartuje ENEMEF: Maraton Superbohaterów z premierą Ligi Sprawiedliwości. W najnowszym filmie DC Comics występuje cała paczka najlepszych superbohaterów: Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Aquaman, Cyborg… po prostu „Justice League”! A poza tym obejrzymy tego wieczora jeszcze dwie inne produkcje: „Batman vs Superman: świt sprawiedliwości” oraz tegoroczną „Wonder Woman” ze świetną Gal Gadot w roli tytułowej. Dołączcie do spektakularnego widowiska i zostańcie świadkami heroicznych czynów biorących górę nad zagrażającym światu złem!

Jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów europejskich ostatnich lat, Yorgos Lanthimos, prezentuje swoje kolejne niebanalne dzieło. „Zabicie świętego jelenia” wyląduje na ekranach polskich kin na początku grudnia, ale już w ten weekend możecie zobaczyć film przedpremierowo w Kinie Pod Baranami.  Colin Farrell, Nicole Kidman i Alicia Silverstone występują tu w hipnotycznym thrillerze, z inspiracjami sięgającymi greckiej tragedii. Steven, wybitny kardiochirurg, przyjaźni się z 16-letnim Martinem, który nie ma ojca i którego niejako przyjął pod swoje skrzydła. Pewnego dnia mężczyzna przedstawia chłopaka swojej rodzinie. Od tego czasu sprawy przybierają nieoczekiwany, katastrofalny w skutkach obrót. Czym tym razem zaskoczy nas reżyser znanego „Lobstera”? Dowiemy się dzisiaj o godz. 19.00 pod Baranami.

W ten weekend Kino Pod Baranami zaprasza także do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na pokazy nagrodzonego na festiwalu w Jerozolimie filmu „Droga Aszera” w reżyserii Matana Yaira. To przejmująca izraelsko-polska koprodukcja, opowiadająca o wchodzeniu w dorosłość i skomplikowanych relacjach między ojcem i synem. W roli głównej wystąpił nagrodzony na festiwalu w Jerozolimie naturszczyk Asher Lax. Autorem zdjęć jest również wyróżniony podczas festiwalu Bartosz Bieniek. Film otrzymał aż siedem nominacji do Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej, a Ami Smolartchik został nagrodzony za najlepszą drugoplanową rolę męską. Pokazy odbędą się w firmowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12) w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 17.00.

UWAGA KONKURS!

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na sobotni pokaz filmu „Droga Aszera”! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, czym, poza reżyserią, zajmuje się Matan Yair. Odpowiedź przysyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dzisiaj, 17 listopada, do godz. 14.00, w tytule maila wpisując ASZER. Zwycięzców o poinformujemy indywidualnie. Powodzenia!

Inna ciekawa przedpremiera w tym tygodniu to „Cicha noc” w Arsie”. Ten polski film to chyba najbardziej oczekiwana premiera tego roku – debiut Piotra Domalewskiego zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, a Dawid Ogrodnik zgarnął nagrodę za najlepszą rolę męską. Adam, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy. Do kin film wchodzi w kolejny weekend, a do Arsu zapraszamy już w sobotę o godz. 21.00.

Tej grupy bywalcom krakowskich koncertów nie trzeba przedstawiać - Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn (w skrócie: SMKKPM) gra dzisiaj w Alchemii! Sami określają się grupą komediowo-muzyczną, a swoje występy połączeniem humorystycznych piosenek ze zgrabną konferansjerką. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy to zagrają koncert na trasie zatytułowanej „Jeszcze nie czas, by dorosnąć”. Gwarantujemy Wam, że podczas tego występu będziecie: szeroko się uśmiechać, wesoło podrygiwać, śmiać się z żartów wokalisty, a także śpiewać z nimi przebojowe refreny starych i nowych piosenek! Bądźcie w Alchemii dzisiaj o godz. 20.00.

Koncert, który dostarczy pięknych dźwięków miłośnikom nostalgicznych dźwięków w niezwykłym wydaniu: w Zet Pe Te w niedzielę wystąpią Coals i Lor. To dwa młode polskie zespoły, które już zyskały uwagę mediów i słuchaczy w Polsce i za granicą. Coals to młody duet ze Śląska, który w październiku wydał debiutancki album „Tamagotchi”. Płyta to materiał bardzo współczesny, choć na wskroś przesiąknięty nostalgią. Inspiracje folkiem i klipami z MTV, łączą się tu z najbardziej aktualnymi odmianami hip-hopu. Z kolei LOR to cztery utalentowane nastolatki z Krakowa, które dwa lata temu postanowiły połączyć siły i założyć zespół. Grają muzykę niezwykle klimatyczną, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z subtelnym i ujmującym wokalem. Same o sobie mówią, że grają folk, a inspiracją do tworzenia stanowią artyści, tacy jak: Tom Rosenthal, Sóley, Agnes Obel czy Birdy. To będzie piękny wieczór! Niedziela, godz. 20.00, ZetPeTe.

Od czwartku do niedzieli w Nowohuckim Centrum Kultury trwa BaletOFFFestival 2017, czyli święto tańca współczesnego. Czekają nas spektakle, warsztaty i spotkania w międzynarodowej obsadzie. Po prostu cztery dni pełne wrażeń! Festiwalowi, jak co roku, towarzyszą warsztaty taneczne z międzynarodowymi pedagogami – Katarzyną Ustowską i Marco Di Nardo. A na festiwalowej scenie wystąpią liczne zespoły taneczne ze swoimi spektaklami m.in. AURA Dance Theatre z Litwy oraz grupa z Akademii Sztuk Teatralnych Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Spektakle o godz. 19.00. Polecamy!

W ten weekend warto pamiętać o Bagateli! Najlepsi aktorzy teatru wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej komedii „Prawda o zdradzie”. Jej autor podsuwa nam niezwykle przewrotne odpowiedzi na pytanie o sensowność wszelkiej zdrady. Gdyby z dnia na dzień ludzie przestali się okłamywać, nie ostałaby się na ziemi ani jedna para. I w pewnym sensie byłby to koniec cywilizacji. Czarna wizja, ale humor z pewnością zacny! Zobaczcie spektakl w sobotę i niedzielę o godz. 16.30 i 19.15.

W najbliższą niedzielę zapraszamy do Teatru Mumerus na Kanoniczą 1! Dokładnie o godz. 19.00 zobaczycie tam spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji”. Szczególnie zainteresuje on miłośników poezji awangardowej. Dlaczego? W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego „Marsz”, 94 słowa z monologu Tadeusza Boya- Żeleńskiego „Uwiedziona” oraz po jednym zdaniu z wiersza jeżego jankowskiego „tram wpopszek ulicy” i powieści Stefana Żeromskiego „Dzieje grzechu”. To będzie niezwykłe spotkanie ze sztuką, polecamy!

Dzisiaj piątek koniecznie odwiedźcie również Teatr KTO! Zobaczycie tam spektakl „Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna”. Losy bohaterów poprzednich dwóch spektakli Krzysztofa Niedźwiedzkiego: „Atramentu dla leworęcznych” i „Świętych tego tygodnia” stają się niespodziewanie dla nich samych podstawą scenariusza jednego z odcinków telewizyjnego serialu kryminalnego – odcinka, który transmitowany jest tym razem na żywo. W spektaklu tym mamy z jednej strony sensacyjną i zagadkową fabułę, z drugiej potężną dawkę humoru, który skutecznie rozbraja narastającą atmosferę grozy, z trzeciej zaskakujące zakończenie. Czego chcieć więcej od dobrej komedii? Początek o godz. 19.00 na Kanoniczej 1.

W najbliższy weekend zapraszamy też do Teatru Starego! Zobaczycie dwa ciekawe spektakle. Pierwszy z nich to „Opera mleczana” – za sprawą Stanisława Radwana na scenie pojawiają się postaci z rysunków Andrzeja Mleczki, kompozytor napisał bowiem muzykę do libretta ułożonego z zamieszczanych w „dymkach” tekstów, które wypowiadają rysunkowi bohaterowie. Jesteśmy urzeczeni tym niesamowitym pomysłem! Spektakl jest grany codziennie, od piątku do niedzieli, o godz. 19.30. Kwadrans wcześniej, również we wszystkie weekendowe dni, możecie oglądać „Wroga ludu”, dramat Henryka Ibsena w reżyserii Jana Klaty. Ibsen napisał swój dramat w 1882 roku, ale odsłonięte w nim bezduszne mechanizmy pozostają przerażająco aktualne również obecnie.

Ciekawą wystawę będzie można obejrzeć w Niebieski Art Hotel&Spa od piątku do niedzieli. „Magia kolorów i emocji” to wystawa malarstwa Jerzego Cicheckiego, Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej, Gabriela Grabczyńskiego oraz Dariusza Twardocha. To, co łączy odmienne style tych artystów, to tytułowa magia kolorów i szeroka paleta emocji, które wzajemnie uwodzą siebie i odbiorców. Podczas wernisażu w piątek o godz. 18.00 usłyszymy standardy jazzowe w wykonaniu krakowskiego pianisty i aranżera Pawła Domaradzkiego. Gorąco polecamy!