Dzisiejszy wieczór to okazja dla miłośników historii – tej pisanej wielką literą, ale i tej bardzo rozrywkowej. Wydarzeniem jest niewątpliwie koncert Depeche Mode. Zespół wystąpi w TAURON Arenie Kraków w ramach trasy Global Spirit Tour, w sumie osiemnastej, ale pierwszej od trzech lat. Dla równowagi proponujemy też całkiem poważną chwilę refleksji – historycznej i filozoficznej. To jednak nie wszystko – sprawdźcie nasz kulturalny rozkład jazdy.

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. Magiczny Kraków

Polecamy Wam również nasz newsletter! Wydaliśmy już 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Komedię o kłamstwie, z podróżą w czasie i przestrzeni w tle zobaczycie o godz. 19.30 w sztuce na wynos na. Starowiślnej 55/6. Teatr wprawdzie jest mały, ale mówi o dużych sprawach. Dwie kobiety, konfrontacja, wiwisekcja… i siły wyższe, które próbują zapobiec nadchodzącej katastrofie. Bazą spektaklu „i zawsze przy mnie stój...” jest znakomity tekst Tomasza Jachimka.

Pasjonatów historii – tej przez wielkie H – zapraszamy na godz. 18.00 na wieczór w Historycznym Klubie Filmowym na ul. Dunajewskiego 8. Zaprezentowane zostaną dwa dokumenty filmowe, które komentarzem historycznym opatrzy dr Dawid Golik z krakowskiego IPN. „27. Wołyńska Dywizja Piechoty AK” to film dokumentalny o największej polskiej jednostce partyzanckiej, która brała udział w walkach z UPA, w operacji „Burza” na Wołyniu i na Lubelszczyźnie. Drugi film nosi tytuł „«Burza» w okręgu krakowskim” – pod koniec okupacji Komenda Główna AK opracowała nowy plan działania; wzmożoną akcję dywersyjną pod kryptonimem „Burza”. Jej celem wojskowym było nękanie cofających się wojsk niemieckich. Działania zbrojne miały się rozpoczynać w momencie odwrotu okupanta i kończyć z chwilą nadejścia Rosjan. Cel polityczny „Burzy” zakładał z kolei utworzenie na obszarach wyzwolonych przez AK administracji podległej rządowi londyńskiemu.

W Polskiej Akademii Umiejętności z kolei od godz. 18.00 możecie wziąć udział w „Rozmowach o człowieku”. To nowy cykl spotkań z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu. Tematy podejmowane są z perspektywy współczesnej filozofii, teologii, psychologii i psychiatrii. Na dzisiejszym spotkaniu temat wiary, wolności i Kościoła podejmie ks. Adam Boniecki.

W teatrze Variété tym razem posłuchacie i zobaczycie Mateusza Pospieszalskiego. Wystąpi z koncertem w ramach trasy promującej nową płytę „Tralala”. To jego pierwsza od 2013 roku płyta, wówczas ukazał się „Mój biegun” z muzyką do filmu Marcina Głowackiego. Saksofonista i wokalista Voo Voo własnym nazwiskiem sygnował już kilka albumów, m.in. „empe3”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, „Matika” z muzyką filmową, muzykę teatralną do „Zimowej opowieści” Szekspira, a także „Kolędy” solo, zagrane na kilku instrumentach dętych. „Tralala” jest najbardziej zbliżona do tego, co Mateusz zaprezentował na płycie „empe3”, czyli do swobody w traktowaniu tematu utworu, jego folkowo-jazzowej interpretacji. Zespół, który usłyszycie, ma jednak zupełnie inny skład: jego trzon stanowią ojciec i syn, czyli Mateusz i Marek Pospieszalscy, śpiewa sam Mateusz, a także Barbara Pospieszalska. Na kontrabasie gra pochodzący z Częstochowy, a robiący już międzynarodową karierę Max Mucha, na perkusji słyszymy świetnego młodego berlińczyka Moritza Baumgartnera. Album „Tralala” powstał w trakcie czterech sesji w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Do dwóch kompozycji słowa napisał Wojciech Waglewski, do kolejnych dwóch Bartek Kudasik z zespołu Zakopower, a po jednej Adam Nowak z Raz Dwa Trzy i Jacek Bieleński. Dwa teksty są autorstwa Mateusza, co nie dziwi, gdyż on sam określa płytę jako bardzo osobistą, poruszającą tematy dotyczące każdego z nas. Jej obrazu jako całości dopełniają trzy utwory instrumentalne. Początek o godz. 19.00, ul. Grzegórzecka 71.

I na koniec wspomniane wydarzenie wieczoru: Depeche Mode w TAURON Arenie Kraków! Po raz pierwszy wystąpili w Polsce 30 lipca 1985 roku na warszawskim Torwarze. Zespół istniał raptem od pięciu lat, ale miał na swym koncie cztery płyty, z których każda lądowała w dziesiątce najchętniej kupowanych krążków w Wielkiej Brytanii. W naszym kraju zespół był już dość dobrze znany, ale kultem go jeszcze nie otaczano. W trakcie dwudniowego pobytu kwartet spokojnie przechadzał się ulicami stolicy. Podobno od tego koncertu zaczęła się u nas prawdziwa depeszomania. Dziś grupa ma na koncie ponad 100 milionów sprzedanych płyt i koncerty zagrane dla ponad 30 milionów fanów na całym świecie. Wydanym w ubiegłym roku 14. albumem studyjnym „Spirit” potwierdzili, że „still got the blues”. Zaś dzisiaj w Krakowie udowodnią, że nadal mają apetyt na życie i są jedną z najlepszych grup koncertowych w historii muzyki. Początek o 18.00, ale pamiętajcie, że do TAURON Areny Kraków trzeba przyjść wcześniej!