Co wybrać na dobry początek tygodnia? Nie brakuje ciekawych miejsc: święta coraz bliżej, ale teatry, kina i kluby działają pełną parą. Z naszym kulturalnym rozkładem na pewno będzie Wam łatwiej wybierać! Zachęcamy do lektury.

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Nie przestaje zaskakiwać inspirującymi wydarzeniami Kino Pod Baranami – tym razem zaprasza na Sputnik nad Krakowem – replikę 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W programie festiwalu znalazł się m.in. laureat Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu, czyli „Arytmia” Borysa Chlebnikowa. Na ekranie pojawi się również wielokrotnie nagradzany debiut fabularny Kantemira Bałagowa „Bliskość”. Pełen program znajdziecie na stronie Kina Pod Baranami. A na początek, dzisiaj wieczorem o godz. 19.00 zobaczycie „Jak Witia Czesnok wiózł Liochę Sztyra do domu opieki”, nagrodzony w Karlowych Warach film drogi Aleksandra Chanta. Bohater, po latach spotyka ojca, kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę i postanawia odwieźć go do domu opieki, nie spodziewając się czyhających na nich przygód. Natomiast o 20.45 rozpocznie się pokaz filmu Dmitrija Kisielowa,Czas pionierów”. Obraz opowiada o radzieckich astronautach, którzy jako pierwsi poruszali się w otwartej przestrzeni kosmicznej. Rozgrywająca się w czasie zimnej wojny, prawdziwa historia lotu statku kosmicznego, podczas którego człowiek wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Zobacz zwiastun:

Równie ciekawie zapowiada się program innego festiwalu, tym razem filmów dokumentalnych. Od dzisiaj do piątku, 15 grudnia w Kinokawiarni KIKA trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny rozwój w kinie”. To pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecie na świecie innowacyjne wydarzenie łączące kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. W pierwszym dniu festiwalu, czyli dzisiaj, o godz. 19.00 kino pokaże „Ambulans” w reż. Mohameda Jabaly’ego. To historia z ostatniej wojny w Strefie Gazy w lecie 2014 r. Mohamed Jabaly, młody człowiek dołącza do załogi karetki pogotowia, poszukując swojego miejsca i celu w życiu, żyjąc w oblężonym kraju, w którym przyszłość jest nieprzewidywalna.

A co w teatrze? Tam jest bosko, czyli Festiwal Boska Komedia. Przez tydzień, od soboty 9 grudnia do soboty 16 grudnia Teatr Łaźnia Nowa precyzyjnie odmierza puls polskiej sceny teatralnej. Biorąc pod uwagę dużą dawkę adrenaliny, jaką dostarcza – przyspieszone tętno macie gwarantowane! „Teatr w ruinie”? Wbrew dewizie, która towarzyszy w tym roku jubileuszowej edycji 10. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, przekonacie się, że teatr „made in Poland” jest w doskonałej kondycji. W tym roku organizatorzy pokazują teatr, który nieustannie reaguje na rzeczywistość i śmiało diagnozuje kryzys społeczno-polityczny w Polsce. Teatr prowokacyjny, który wybija z dobrego samopoczucia, narusza strefę komfortu, a jednocześnie nawołuje do solidarności i współdziałania. Gorąco polecamy! Wszystkie informacje i program znajdziecie na stronie festiwalu.

Spektakl dwunastu aktorów dla… trzynastu widzów! Dzisiaj sztuka na wynos zaprasza nas do kameralnej przestrzeni Sceny Pokój na „Trzy siostry” Czechowa. Olga, Masza i Irina marzą o miłości i lepszym życiu, ale żadna z nich nie potrafi lub nie może osiągnąć upragnionego szczęścia. Żyją wśród tak samo znudzonych i rozczarowanych życiem ludzi w poczuciu nadchodzącej katastrofy. Początek o godz. 16.00, przy ul. Starowiślnej 55/6.

Czy wiecie, że 11 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tanga? Tego dnia w 1890 roku przyszedł na świat Carlos Gardel, a w 1899 roku urodził się Julio de Caro. Te dwie postacie na zawsze wpisały się w historię tanga: Carlos Gardel jako pierwszy wprowadził wokal do utworów tangowych, a kompozytor Julio da Caro nadał tangu całkiem nowe brzmienie. Z tej okazji krakowscy artyści tangowi: Magdalena Lechowska (śpiew) i Wiesław Ochwat (akordeon) zapraszają na wielkie muzyczne świętowanie w Księgarni Muzycznej Kurant! Magdalenę i Wiesława połączyła wspólna pasja i zamiłowanie do tanga. Duet „Tanguedia” to niezwykłe połączenie rytmicznego akordeonu oraz temperamentnego śpiewu. Nazwa duetu została zainspirowana płytą „Tanguedia de Amor” genialnego kompozytora tanga, Astora Piazzolli. Magdalena Lechowska to latynoska Polka o kolumbijskich korzeniach. Jej pasją od zawsze jest muzyka, a interesuje się muzyką latynoską, flamenco, tangiem oraz całą kulturą iberoamerykańską. Wiesław Ochwat to akordeonista, od wielu lat pasjonuje się tangiem. Jego niezwykła gra na tym instrumencie sprawdza się zarówno w przedwojennych tangach, jak i w nowoczesnych brzmieniach, takich, jak kompozycje Astora Piazzolli. Mają w swoim repertuarze utwory takie, jak „Volver”, „Vuelvo al Sur”, „Caminito”, „La Cumparsita” oraz wielkie polskie tangowe przeboje: „Ta ostatnia niedziela”, „Tango milonga”, „Chryzantemy złociste” czy „Już nigdy”. Polecamy, nie tylko miłośnikom tanga! Początek o godz. 19.00 w Księgarni Muzycznej Kurant, Rynek Główny 36.

A jeśli lubicie wędrówki po świecie, choćby tylko palcem po mapie, to przyjdźcie do Piwnicy Pod Baranami. W każdy poniedziałek o 19.00 odbywają się tam spotkania klubu podróżników. Dzisiaj usłyszycie opowieść o Ugandzie. Ola Stodółka i Kuba Szczęśniak odwiedzili w Ugandzie rejony etniczne, zamieszkane przez plemiona będące często mniejszością narodową w tym kraju. Wybrali się również na namiotowy trekking w bardziej odosobnione rejony. Odwiedzili parki narodowe ze wskazaniem na ostoję goryli i wysokie góry (Mt Elgon, którego wierzchołek wznosi się na ponad 4000 metrów n.p.m.).