Wtorek przywitał nas wprawdzie mrozem, ale też i słońcem. Może więc łatwiej dacie się skusić i skorzystacie z naszych kulturalnych propozycji na dziś? Koniecznie przeczytajcie nasz wtorkowy rozkład jazdy, a potem ubierzcie się ciepło i ruszajcie w miasto!

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek Scena Pod Ratuszem. Ludowy wystawia tam o godz. 19.00 „Wszystko o kobietach”, napisaną z matematyczną precyzją, oczywiście przez mężczyznę, sztukę o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli, jednak każda z bohaterek bardziej niż babą, jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie jak w lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich. W sztuce Miro Gavrana występują: Marta Bizoń, Dominika Markuszewska, Beata Schimscheiner. Zabawa będzie więc zagwarantowana!

Również niezłą rozrywkę zapewni Wam Teatr STU. Pokaże dzisiaj „Zemstę” Aleksandra Fredry. To mistrzowska komedia, bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego  zaścianka i feeriami komicznych tekstów. Krzysztof Jasiński postanowił nieco odświeżyć zakurzoną lekturę szkolną, jaką się stała „Zemsta”. W jego inscenizacji komedia o naszych przywarach i słabostkach skrzy się bezpretensjonalnym humorem i świetnie nawiązuje kontakt z młodą widownią, która zaskakująco żywiołowo reaguje na klasyczną fredrowską frazę. Jednak główną siłą tego przedstawienia są fantastyczni aktorzy. Tworzą galerię wyrazistych bohaterów, którzy, choć skryci pod stylowymi kostiumami, bardzo przypominają współczesne nam postacie... Klasyka nie musi być „zaśniedziałym eksponatem muzealnym” – może błyszczeć i kusić, jak szczere złoto! Początek punktualnie o 19.00.

Zmieńmy teraz nastrój. O 18.15 w MOS-ie wejdziecie bowiem w „Czas mroku”. W ramach projektu Barany w MOS-ie, na Rajskiej zobaczycie nominowaną do Oscara w wielu kategoriach opowieść o Winstonie Churchillu. Widzimy 65-letniego kandydata na premiera w czasach, gdy Europa upada, płonąc w pożodze wojny. Państwa sprzymierzone wciąż przegrywają potyczkę z wojskami nazistowskimi. Armia brytyjska zdana jest na własne siły we Francji. 300 tysięcy brytyjskich żołnierzy stacjonuje na plażach Dunkierki. W tych okolicznościach rząd Chamberlaina podaje się do dymisji. Nowym premierem Wielkiej Brytanii zostaje Winston Churchill. Ma przeciw sobie członków własnej partii oraz króla Jerzego VI, sceptycznie przyglądającego się poczynaniom premiera. 10 maja 1940 roku przed Churchillem być może najtrudniejsza decyzja w życiu – negocjować z nazistami pakt pokojowy, który ocali brytyjski naród przed koszmarem wojny, czy ponieść niemożliwe do przewidzenia koszty i stanąć naprzeciw wroga? Dzięki scenariuszowi Anthony’ego McCartena i znakomitemu Gary’emu Oldmanowi w głównej roli, macie szansę zobaczyć człowieka, nie ikonę. Poznacie go jako dowcipnego i błyskotliwego męża stanu, krzepkiego członka parlamentu. Oldmanowi na ekranie towarzyszą m.in. Kristin Scott Thomas oraz Lily James. Za reżyserię odpowiada Joe Wright. Naprawdę warto!

Zobacz zwiastun:

A skoro już o wielkich nazwiskach mowa, polecamy Wam Kod Mistrzów. To organizowany przez Teatr Groteska cykl spotkań z autorytetami intelektualnymi, znanymi osobami, artystami, którzy od lat kształtują światopogląd i wyobraźnię Polaków. Do tej pory w cyklu uczestniczyli m.in. Kazimierz Kutz, Karol Modzelewski, Jerzy Stuhr, Maja Komorowska, Anna Polony czy Jerzy Trela. Mistrzowie w sposób dynamiczny opowiadają o swoich pasjach, inspiracjach czy otaczającej rzeczywistości. Wspominają też swoją drogę do kariery i życiowe doświadczenie. Dzisiaj o godz. 18.00 gościem specjalnym  będzie Marek Piekarczyk – wokalista rockowego zespołu TSA, juror The Voice of Poland, charyzmatyczny odtwórca roli Chrystusa w musicalu „Jesus Christ Superstar”. Od 2016 roku współprowadzący audycję „Buntownik z wyboru” na antenie radia RMF FM. Od ubiegłego roku Piekarczyk współpracuje z Teatrem Groteska. Jego udział w  projekcie jest częścią kampanii promującej spektakl „Dzienniki gwiazdowe”. Spotkanie poprowadzi Piotr Metz.

Na koniec zapraszamy Was w podróż w głąb Indonezji, kraju o wielu twarzach. W Café Szafé, przy ul. Felicjanek 10, od 20.30 przeniesiecie się na rajskie plaże, poczujecie piasek pod stopami i wiatr pachnący Oceanem Indyjskim. Na szczycie wulkanu Rinjani będziecie mogli doświadczyć choroby wysokościowej. Przy okazji dowiedziecie się, jak zorganizować taką wyprawę, nawet jeśli nie macie doświadczenia i dopiero stawiacie pierwsze podróżnicze kroki na mapie świata. O Indonezji i nie tylko opowiedzą Wam Martyna Chomacka i Paweł Gluza.