Przedłużony weekend z okazji dnia Wszystkich Świętych wytrącił nieco Kraków z codziennego trybu pracy. Nie na tyle jednak, żeby nie można było znaleźć inspirujących, wartych odwiedzenia miejsc. W mieście działają przecież bez przerw teatry, kina czy kluby – propozycji jest więc sporo. Z naszym kulturalnym rozkładem na pewno będzie łatwiej wybierać! Zachęcamy do lektury.

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek proponujemy niestandardowy przybytek X Muzy i równie niestandardową opowieść o historii miłości, pokonującej granice czasoprzestrzeni, czyli romans science-fiction w Małopolskim Ogrodzie Sztuki! O godz. 17.00 zobaczycie tam film w reżyserii Bodo Koxa, „Człowiek z magicznym pudełkiem”. W rolach głównych wystąpili Piotr Polak, Olga Bołądź, Sebastian Stankiewicz, Helena Norowicz, Wojciech Zieliński, Bartłomiej Firlet, Arkadiusz Jakubik i Agata Buzek. Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama (Piotr Polak) lepsze jutro było… wczoraj. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje tam atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest oczarowany. Gdy romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. XX wieku.

Na deskach teatralnych także polskie arcydzieła. Pierwsze możecie zobaczyć na Starowiślnej o 19.15 na Scenie Kameralnej Starego Teatru. Będzie to „Kosmos” Witolda Gombrowicza. Dzieło uznane przez krytyków za podsumowanie twórczości autora. Akcja tej najbardziej tajemniczej i niejednoznacznej powieści pisarza toczy się w Zakopanem, gdzie dwaj młodzieńcy – Witold i jego przyjaciel Fuks – spędzają wakacje w pensjonacie państwa Wojtysów. Natrafiają na zagadkowe znaki i dziwaczne sytuacje, które skłaniają ich do podjęcia śledztwa. Nie przynosi ono jednak odpowiedzi na dręczące ich pytania. Fabuła powieści jest jedynie pretekstem do rozważań o kształtowaniu się percepcji świata, a także relacji między jednostką, świadomością a rzeczywistością. W pozornie nieskładnych grach językowych, metaforach przypominających słowotok odbija się cała filozofia europejska i odwieczne pytanie o możność (lub niemożność) poznania. „Kosmos” ukazuje również najmroczniejsze zakamarki psychiki człowieka, a także jego rozpaczliwie poszukiwanie sensu własnej egzystencji. W roli Witolda wystąpi – uwaga! – Jaśmina Polak.

Drugie rodzime wybitne dzieło, tym razem współczesne – które przeniósł na scenę również Stary Teatr, to „Paw królowej” Doroty Masłowskiej. Znajdziecie tu pełną humoru galerię postaci, groteskowych scenek i przerysowanych portretów, błyskotliwych i ciętych obserwacji. „Paw...” uwodzi przede wszystkim różnorodnością językową – czerpiąc z wielu rodzajów stylistyki (piosenek, reklam, telewizji, sloganów politycznych, slangu młodzieżowego i środowiskowego), tworzy z nich unikatowy, odrębny styl. Żyjemy w społeczeństwach zbudowanych na idei wspólnoty. Europa przeżywa kryzys idei. Wspólnoty idei nie ma. „Paw królowej” to poemat renegatów języka, to poemat pokolenia, któremu obiecano wszystko, to poemat pokolenia, któremu wręczono wszystko na wstępie, to poemat o tym dlaczego, warto słuchać, tych którzy nie mają nic do powiedzenia. Nowi rebelianci wyruszają w ryzykowną drogę trasą: absurd, żeby odnaleźć jakąkolwiek przestrzeń, niezawłaszczoną medialną demokracją. Polecamy! Start o 19.30!

W pięciu krakowskich księgarniach oraz w Krakowskim Forum Kultury cyklicznie spotykają się nieformalne grupy czytelnicze. Każde z tych miejsc gości cykl spotkań poświęconych konkretnemu działowi, czyli: literaturze dziecięcej, reportażom, klasyce, poezji, biografiom, literaturze współczesnej. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy, którzy zapoznali się z lekturami. Tematem dzisiejszego wieczoru będzie: Anthony Flint, „Le Corbusier. Architekt jutra”. Spotkanie odbędzie się w Księgarni Pod Globusem, a poprowadzi je Łukasz Wojtusik. Rozpocznie się o godz. 18.00 – nie przegapcie!

Z kolei w Radiu Kraków do 4 listopada trwa III Światowy Festiwal Piosenki dla Niewidomych. Wpisując się w priorytetowy program Lions Clubs International Foundation Sight First, krakowskie Kluby Lions zainicjowały powstanie Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca”. To sposób na budowanie świadomości o potrzebach ludzi z problemami wzroku. Konkurs jest przeznaczony dla utalentowanych wokalistów z dysfunkcją wzroku – niewidomych lub niedowidzących – którzy nie funkcjonują w środowisku profesjonalnych muzyków. Mogą więc zostać zauważeni i rozpocząć prawdziwą karierę zawodową. Festiwal odbywa się w Krakowie, mieście wyróżnionym przez Komisję Europejską w finale konkursu Access City Award 2011 za inicjatywy ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym. Do takich osiągnięć Krakowa należy m.in. stworzenie specjalnej trasy turystycznej dla niewidomych, która dzięki makietom, mapom i technologii GPS udostępnia dziedzictwo kulturowe Krakowa także osobom niepełnosprawnym. Przyjdźcie więc koniecznie: al. Słowackiego 22, początek o godz. 18.00. Dzisiaj będzie to koncert finalistów (cz. 1). Drugą część usłyszycie jutro, a w niedzielę odbędzie się koncert galowy i ogłoszenie wyników.

Muzycznie zaprasza również Cricoteka! W tej niezwykłej przestrzeni usłyszycie Beethovena, Schuberta, Handla, Verdiego i przede wszystkim Arcangelo Corellego. Corelli był wielką indywidualnością muzyki włoskiej 2. połowy XVII wieku. Jego dorobek, choć niewielki ilościowo, wywarł ogromny wpływ na dzieje muzyki. W cyklu dwunastu Concerti grossi op. 6 stworzył kanoniczny wzorzec tego gatunku – barokowego koncertu instrumentalnego, przeznaczonego na grupę instrumentów solowych (czyli principale lub concertino) i orkiestrę (zwaną ripieni lub właśnie concerto grosso). Formę, która tak pięknie wykrystalizowała u Corellego, wykorzystywali i rozwijali najwięksi twórcy dojrzałego baroku: Vivaldi, Bach czy Handel. Po arcydzieła włoskiego mistrza sięgnęła Capella Cracoviensis, która właśnie w Cricotece zaprezentuje niemal pełen cykl (z wyjątkiem Concerto grosso nr 8, które zabrzmiało w październiku). Pomiędzy kompozycje Corellego orkiestra wplecie także concerti grossi i koncerty solowe Bacha. Muzykę będzie można połączyć ze sztukami plastycznymi – do 30 listopada z biletem na koncert, będzie można zwiedzić wszystkie wystawy w Cricotece. Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2, godz. 18.00 Corelli I.

W inny nastrój wprawi Was koncert w Kwadracie! O 20.00 na Skarżyńskiego 1 zobaczycie i usłyszycie szwedzkich mistrzów gitarowego riffu, czyli zespół Grand Magus. Wyruszył w europejską trasę w roli headlinera! Grand Magus to epicki heavy metal. Polscy fani długo czekali na występy twórców klasycznych albumów: „Iron Will”, „Hammer of the North”, „The Hunt & Quot”, więc nic dziwnego, że reagowali owacyjnie na każdą piosenkę Szwedów. Reakcja polskich maniaków metalu nie uszła uwadze lidera – gitarzysty i fantastycznego wokalisty. Szwed, który wcześniej dawał głos w Spiritual Beggars, od 1999 roku szefuje Grand Magus, wspomagany przez basistę Foxa Skinnera. Trio uzupełnia znakomity bębniarz Ludwig Witt. Trio będzie promować świetny album z 2016 roku. Na nim to, za co kapelę kochamy najbardziej, czyli heavymetalowa epickość, wspaniałe melodie, doomowy ciężar.