Jeszcze do 15 lutego uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą składać prace, które wezmą udział w VIII Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Konkurs jest formą promocji twórczości poety i pieśniarza wśród młodego pokolenia – osób, które urodziły się już po upadku komunizmu w wolnej Polsce. Organizator – Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana – przypomina, że w tym roku przypada 60. rocznica urodzin artysty.

Konkurs przybliża młodzieży twórczość Jacka Kaczmarskiego
Fot. Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie

Projekt odbywa się w tym roku pod hasłem „Nic się nie kończy prostym tak lub nie”. W pierwszym etapie uczestnicy piszą pracę na jeden z czterech tematów:

  1. „Pętla lub do zajezdni zjazd” – środki lokomocji i transportu jako metafory egzystencji i rzeczywistości w twórczości Jacka Kaczmarskiego.
  2. „Ach, jakbym chciała być jak oni” – poetycki głos Jacka Kaczmarskiego o samotności i wyobcowaniu człowieka.
  3. „Dobrze jest żyć wśród wielkich ludzi” – portrety społeczeństw, komun i grup na różnych etapach ich funkcjonowania.
  4. „Latami nie liczy się losu” – motyw starości w liryce Jacka Kaczmarskiego.

W pracy konkursowej trzeba powołać się na przynajmniej cztery utwory Jacka Kaczmarskiego. Wartością dodaną będzie, jeśli autor pracy odniesie się do form językowych istotnych dla interpretacji utworów. Jury wybierze najlepsze prace i zakwalifikuje ich autorów do kolejnego etapu, który odbędzie się w Krakowie.

Pracę trzeba przesłać w wersji drukowanej, w trzech egzemplarzach, do organizatora, na adres: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków, z dopiskiem „Jacek Kaczmarski”, oraz w wersji elektronicznej, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin upływa 15 lutego.

Konkurs poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu służy nie tylko podtrzymywaniu pamięci o wybitnym polskim artyście i jego twórczości, ale uczy także historii Polski w różnych jej okresach: sarmackim, przedwojennym, komunistycznym; historii światowej i szeroko rozumianej kultury artystycznej. Celem jest zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy w zakresie wykraczającym poza standardy programu szkolnego. Uczestnicy konkursu doskonalą umiejętność pracy z tekstami literackimi, uczą się zdobywania, porządkowania i selekcji materiałów.

Atrakcyjne nagrody czekają! Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej organizatora.

Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Partnerem jest Miejskie Centrum Dialogu.