Nowe formularze w e‑Urzędzie Skarbowym i szybki podgląd formy opodatkowania

Nowe formularze w e‑Urzędzie Skarbowym i szybki podgląd formy opodatkowania

W e‑Urzędzie Skarbowym pojawiły się narzędzia, które mają odciążyć podatników i przedsiębiorców z Krakowa, Małopolski i całego kraju. Serwis dołożył trzy nowe formularze, a obok nich uruchomił funkcję pozwalającą sprawdzić formę opodatkowania zapisaną w bazie KAS. To zmiana, która skraca drogę do spraw urzędowych i pozwala załatwiać je bez wizyty przy okienku. Całość działa online i jest dostępna przez całą dobę.

  • Trzy formularze, które prowadzą użytkownika krok po kroku
  • Podgląd formy opodatkowania daje szybki wgląd w dane KAS
  • Logowanie bez wizyty w urzędzie zostaje najważniejszą bramą do systemu

Trzy formularze, które prowadzą użytkownika krok po kroku

Nowe dokumenty pojawiły się w e‑US w formie prostych kreatorów. Użytkownik nie dostaje już wyłącznie pustego wzoru, ale ścieżkę, która przeprowadza go przez kolejne pola i od razu zaznacza te obowiązkowe. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko błędów i oszczędza czas, zwłaszcza gdy sprawa nie może czekać na kolejną wizytę w urzędzie.

Zanim formularz zostanie wysłany online, trzeba wcześniej wyrazić zgodę na e‑Korespondencję w e‑US. Bez tego system nie domknie całej procedury, więc najlepiej sprawdzić ten krok jeszcze przed rozpoczęciem wniosku.

W serwisie udostępniono trzy dokumenty:

  • ORD‑IN – wniosek o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, dostępny z konta osoby fizycznej i organizacji. Trafia do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i pozwala uzyskać oficjalne wyjaśnienie w konkretnej sytuacji podatkowej.
  • WN‑CFR – wniosek o certyfikat rezydencji podatkowej. Mogą z niego korzystać osoby fizyczne mieszkające w Polsce dla celów podatkowych, przedsiębiorcy i inne podmioty mające siedzibę lub zarząd w Polsce oraz pełnomocnicy działający na podstawie pełnomocnictwa ogólnego.
  • INF‑FO – oświadczenie o wyborze lub zmianie formy opodatkowania, dostępne z konta osoby fizycznej, także jako działanie pełnomocnika ogólnego. Formularz ma ułatwić przedsiębiorcom wybór albo zmianę sposobu rozliczania.

Podgląd formy opodatkowania daje szybki wgląd w dane KAS

Nowa funkcja „Forma opodatkowania” jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcą od razu sprawdzić, co widnieje w bazie KAS przy prowadzonej działalności gospodarczej. Usługa znajduje się w sekcji „Twoje dane” i pozwala przejść bezpośrednio do formularza zmiany formy opodatkowania, jeśli okaże się potrzebna.

Rozwiązanie obejmuje lata 2025 i 2026, więc przydaje się zarówno do bieżącego porządkowania danych, jak i przy planowaniu kolejnych rozliczeń. Właśnie w takich sytuacjach liczy się szybki podgląd informacji zapisanych przez administrację skarbową, zamiast szukania ich w kilku różnych miejscach.

Logowanie bez wizyty w urzędzie zostaje najważniejszą bramą do systemu

e‑Urząd Skarbowy działa na stronie podatki.gov.pl i w wersji mobilnej, a z usług można korzystać o dowolnej porze. Dostęp prowadzi przez login.gov.pl, czyli Profil Zaufany, e‑dowód albo bankowość elektroniczną, ale też przez dane podatkowe lub aplikację mObywatel.

Dla osób, które wolą załatwiać podatkowe formalności z domu lub z telefonu, to mniej papieru, mniej kolejek i mniej przypadkowych pomyłek. Nowe formularze i podgląd formy opodatkowania mają ten sam cel – skrócić drogę między podatnikiem a systemem, zanim sprawa zdąży się skomplikować.

na podstawie: Urząd Celno-Skarbowy Kraków.