Bagry Wielkie pod lupą mieszkańców. Spacer ma wyznaczyć kierunek zmian

FOT. Urząd Miasta w Krakowie
W sobotnie przedpołudnie Bagry Wielkie staną się miejscem rozmów, pytań i uważnego oglądania terenu krok po kroku. Przy tężni solankowej zbiorą się osoby, które chcą mieć realny wpływ na przyszłość jednego z najważniejszych krakowskich parków rekreacyjnych. To nie będzie zwykły spacer, ale część miejskich konsultacji, podczas których głos użytkowników ma wybrzmieć równie mocno jak plany urzędników.
- Nad Bagrami rusza rozmowa o parku, który codziennie przyciąga tłumy
- Spacer badawczy ma pokazać park z perspektywy użytkowników
- Ankieta online ma dopełnić głosy zebrane w terenie
Nad Bagrami rusza rozmowa o parku, który codziennie przyciąga tłumy
Park Bagry Wielkie od dawna pełni w Krakowie podwójną rolę. Z jednej strony jest miejscem odpoczynku nad wodą, z drugiej – przestrzenią przyrodniczą, której nie da się projektować wyłącznie zza biurka. Dlatego w trakcie konsultacji społecznych tak mocno wybrzmiewa potrzeba, by rozwój tego terenu nie rozjechał się z jego naturalnym charakterem.
W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy korzystają z parku i chcą powiedzieć, co warto poprawić albo zachować. Organizatorzy z Wydziału Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa liczą na głosy różnych grup: rodzin z dziećmi, seniorów, osób aktywnych sportowo, wędkarzy i tych, którzy przychodzą tu po prostu posiedzieć w ciszy.
Spacer badawczy ma pokazać park z perspektywy użytkowników
Tego dnia uczestnicy przejdą wspólnie przez teren parku, poznają jego krótką historię i będą mogli na bieżąco zgłaszać uwagi. To właśnie w trakcie takiego spaceru najłatwiej wskazać miejsca, które wymagają zmian, lepszego uporządkowania albo zwykłej poprawy codziennego komfortu.
Najważniejsze informacje
Kiedy – sobota, 11 kwietnia, godz. 11.00–14.00
Gdzie – zbiórka przy tężni solankowej
Forma – spacer badawczy w ramach konsultacji społecznych
Na miejscu – możliwość zadawania pytań, rozmowy z prowadzącymi i wypełnienia papierowej ankiety
Na trasie pojawią się też wątki związane z historią Bagrów, ale sedno wydarzenia pozostaje proste: chodzi o zebranie uwag od osób, które znają ten teren z codziennego użytkowania, a nie tylko z planów i map. Takie spotkanie daje szansę wyłapać rzeczy widoczne dopiero w terenie – od układu ścieżek po miejsca, gdzie brakuje wygodnego przejścia albo lepszego porządku przestrzeni.
Ankieta online ma dopełnić głosy zebrane w terenie
Ci, którzy nie dotrą na spacer, mogą skorzystać z ankiety internetowej i tam zostawić swoją opinię. To ważne uzupełnienie konsultacji, bo pozwala zebrać szerszy obraz potrzeb i oczekiwań wobec parku bez względu na to, czy ktoś pojawi się na miejscu, czy odpowie z domu.
W przypadku Bagrów stawka jest dość prosta: chodzi o pogodzenie rekreacji z ochroną przyrody i o takie prowadzenie zmian, by park pozostał wygodny dla ludzi, ale nie stracił swojego charakteru. Im więcej głosów trafi do organizatorów, tym łatwiej będzie ułożyć przyszłość tego miejsca tak, by służyło różnym użytkownikom, a nie tylko jednej grupie.
na podstawie: Urząd Miasta Krakowa.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Krakowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Bukiety ziół i pamięć o dawnych zwyczajach. Konkurs w Rzykach-Praciakach

Nad morzem szkolili się, jak reagować - 91 młodych druhów na obozie

Wieńce, korowód i góralska kapela. Dożynki Nowohuckie w Ruszczy

Starowiślna przejdzie remont od torów po chodniki. Ulica pozostanie przejezdna

Zbiórki na chore dzieci zasilały prywatne konta. Ponad 3 mln zł i areszty

IMGW ostrzega przed upałem w Krakowie. Termometry pokażą 34 stopnie

Krakowska inicjatywa dla dzieci walczy o Słoneczniki 2026

Nowa hala Kolei Małopolskich rośnie w Oświęcimiu. Pierwsze pociągi w 2027 roku

Młodzi z Krakowa mogą zostać ambasadorami współpracy transgranicznej

Miniaturowe samoloty znów opanują Kraków. Rusza konkurs modelarski

Upał zmienia zasady dla dorożkarzy na krakowskim Rynku

W Płaszowie powstanie pierwsza taka biblioteka w Krakowie. Będzie czymś więcej niż czytelnią

Droga w Zagajach zyskała nową nawierzchnię. Remont kosztował ponad 404 tys. zł

794 metry nowej nawierzchni pod Krakowem. Remont drogi już odebrany
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Mikołaja w Krakowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Krakowski Park Technologiczny - kontakt, biura, zwolnienia podatkowe i wsparcie dla firm
- Szpital Narutowicza w Krakowie - kontakt, oddziały, poradnie i rejestracja
- Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie - kontakt, godziny, Punkty Obsługi Pasażerów
- Komisariat Policji VII w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie - kontakt, biura rejonów, godziny i opłaty
