Przedświąteczny karp znów dla krakowian - poczęstunek na placu Inwalidów

2 min czytania
Przedświąteczny karp znów dla krakowian - poczęstunek na placu Inwalidów

Kraków znów pachniał świąteczną kapustą i karpiem - na placu zebrali się mieszkańcy, by skosztować tradycyjnych potraw i porozmawiać przy kubku ciepłego napoju. Wydarzenie ma już stałe miejsce w kalendarzu miejskim i przyciąga przede wszystkim starszych i potrzebujących, dla których to często jedyna okazja na świąteczny posiłek na mieście. Organizatorem poczęstunku są prywatni gospodarze, którzy od lat wspierają akcję swoimi darami.

  • Przedświąteczny karp - kto przygotował poczęstunek i co rozdawano
  • Świąteczny poczęstunek w Krakowie przyciągał kolejki - terminy i miejsca

Przedświąteczny karp - kto przygotował poczęstunek i co rozdawano

Podczas spotkania organizowanego w ramach akcji “Przedświąteczny karp dla Krakowa” gospodarze rozdawali porcje tradycyjnych potraw. Fundatorami poczęstunku są Joanna i Bartłomiej Szczoczarzowie - właściciele Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska. W poprzednich edycjach małżeństwo przekazało mieszkańcom łącznie ponad 50 tys. porcji świątecznego jedzenia. W tym roku mieszkańcy mogli skosztować karpia oraz wegetariańskiej kapusty z grochem.

Świąteczny poczęstunek w Krakowie przyciągał kolejki - terminy i miejsca

Tegoroczne spotkanie odbyło się 3 grudnia na placu Inwalidów - początek zaplanowano na godz. 16.00. Do tej pory w różnych latach poczęstunki były serwowane w takich miejscach jak Nowohuckie Centrum Kultury, ICE Kraków, plac Wolnica, okolice Barbakan, pętle tramwajowe czy Błonia. W każdej lokalizacji rozdawano zwykle około 1500 porcji, a największą grupę odbiorców stanowiły osoby starsze i te w trudniejszej sytuacji życiowej.

Nadchodzące terminy w harmonogramie:

  • 5 grudnia - rondo Mogilskie, godz. 16.00
  • 8 grudnia - Rynek Podgórski, godz. 16.00
  • 10 grudnia - plac Wolnica, godz. 16.00
  • 12 grudnia - Rynek Główny, godz. 16.00

Dla porządku - niektóre planowane miejsca i daty mogły ulec zmianie w ostatnich dniach, warto sprawdzić komunikaty organizatorów przed wyjściem.

Wielu odwiedzających przychodziło wcześniej, by zająć miejsce w kolejce; atmosfera była spokojna i sąsiedzka, rozmowy toczyły się wokół przygotowań do świąt i codziennych spraw.

Jednym aktem serca wydarzenie łączy tradycję z pomocą - organizatorzy i darczyńcy zapewniają posiłki osobom, które często nie mają innej możliwości skosztowania wigilijnych potraw.

Dla mieszkańca Przy planowaniu wizyty warto pamiętać o kilku praktycznych rzeczach - jeśli zależy nam na pewnym posiłku, dobrze przyjść trochę wcześniej, zwłaszcza gdy dystrybuowano około 1500 porcji w poprzednich latach. Osoby starsze i te o ograniczonej mobilności często korzystają z pomocy wolontariuszy na miejscu, więc organizatorzy polecają przychodzić z osobą towarzyszącą jeśli potrzebna jest pomoc. Informacje o godzinach i lokalizacjach publikowane są przez organizatorów i miejskie serwisy - przed wyjściem warto je potwierdzić, zwłaszcza przy złej pogodzie lub zmianach w harmonogramie.

na podstawie: UM Kraków.

Autor: krystian