Burmistrz Nocny zachęca do wspólnej walki o nocny spokój w Krakowie

2 min czytania
Burmistrz Nocny zachęca do wspólnej walki o nocny spokój w Krakowie


W Krakowie coraz głośniej o potrzebie szacunku dla nocnego spokoju. Czy mieszkańcy osiedli Piastów i okolic Parku Bagry Wielkie znajdą wspólny język w walce z hałasem, który zakłóca ich codzienny odpoczynek?

  • Jak Kraków walczy o ciszę nocną na osiedlach i w parkach
  • Burmistrz Nocny Jacek Jordan zachęca do wspólnego działania
  • Gdzie zgłaszać problemy z hałasem w Krakowie

Jak Kraków walczy o ciszę nocną na osiedlach i w parkach

Kraków nieustannie tętni życiem, ale wraz z nim rośnie wyzwanie, jakim jest zachowanie spokoju nocnego. Problem hałasu nie dotyczy już tylko centrum miasta – zgłoszenia o zakłócaniu porządku docierają z różnych dzielnic, między innymi z osiedla Piastów oraz terenów wokół Parku Bagry Wielkie. To miejsca, gdzie mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na uciążliwość głośnych rozmów czy muzyki do późnych godzin.

Warto pamiętać, że choć polskie prawo nie definiuje formalnie „ciszy nocnej”, to w praktyce przyjęto, że od godziny 22:00 do 6:00 obowiązuje wzajemne poszanowanie prawa do odpoczynku. Krakowska uchwała antyhałasowa dodatkowo ogranicza używanie nagłośnienia na terenie całego miasta w tym czasie, co ma chronić mieszkańców przed nadmiernym hałasem.

Burmistrz Nocny Jacek Jordan zachęca do wspólnego działania

Burmistrz Nocny Krakowa, Jacek Jordan, podkreśla, że budowanie kultury wzajemnego szacunku wymaga zaangażowania każdego z nas. „– Nawet tak prosta inicjatywa jak umieszczenie plakatu przypominającego o ciszy nocnej na klatce schodowej może znacząco wpłynąć na codzienne zachowania mieszkańców” – mówi burmistrz.

Apel skierowany jest zarówno do indywidualnych mieszkańców, jak i wspólnot mieszkaniowych. Wśród osób najbardziej narażonych na uciążliwości są seniorzy, dzieci oraz pracownicy zmianowi, których rytm życia wymaga spokojnego otoczenia. Kampania #RespectKraków ma zwiększyć świadomość i zachęcić do wzajemnego poszanowania prawa do spokoju.

Gdzie zgłaszać problemy z hałasem w Krakowie

Zakłócanie nocnego spoczynku poprzez hałas czy głośne imprezy może być traktowane jako wykroczenie i skutkować karą grzywny lub postępowaniem sądowym. Mieszkańcy mają możliwość zgłaszania takich incydentów bezpośrednio Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986 lub korzystając z numeru alarmowego 112, gdzie dyspozytor skieruje odpowiednie służby.

Dzięki temu każdy krakowianin może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu spokojniejszego i bardziej przyjaznego miasta, gdzie nocny odpoczynek nie będzie luksusem, lecz standardem.

Na podst. UM Kraków

Autor: krystian