Małopolscy sportowcy z zespołem Downa zdobywają 13 medali na Mistrzostwach Europy

Małopolscy sportowcy z zespołem Downa pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych! Podczas Mistrzostw Europy SUDS 2025 w Pradze zdobyli aż 13 medali, a ich osiągnięcia budzą podziw i dumę całego regionu. To nie tylko sukces sportowy, ale także dowód na siłę determinacji i wsparcia lokalnej społeczności.
- Małopolska wspiera mistrzów lekkoatletyki z zespołem Downa w Pradze
- Zakopane i Małopolska napędzają rozwój sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną
Małopolska wspiera mistrzów lekkoatletyki z zespołem Downa w Pradze
W dniach od 30 czerwca do 5 lipca w czeskiej stolicy odbyły się Mistrzostwa Europy organizowane przez Związek Sportowy Zawodników z Zespołem Downa (SUDS). W rywalizacji uczestniczyło ponad sto najlepszych lekkoatletów z dziesięciu państw, m.in. z Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Meksyku. Polskę reprezentowała pięcioosobowa ekipa, głównie zawodnicy Fundacji Handicap Zakopane, którzy dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego mogli przygotować się do tych prestiżowych zawodów na najwyższym poziomie.
Reprezentanci Polski nie zawiedli – drużynowo zajęli drugie miejsce tuż za gospodarzami z Czech, zdobywając łącznie 13 medali: cztery złote, dwa srebrne oraz siedem brązowych. Wśród gwiazd turnieju błyszczał Antoni Wiercioch, który przywiózł do kraju aż pięć krążków, w tym złoto w rzucie oszczepem i sztafetach mieszanych 4x200 m oraz 4x100 m i 4x400 m. Równie imponujące wyniki osiągnęli Jan Wolczko i Klemens Zięba, a medalowe sukcesy dołożyły także Anna Szewczyk i Patrycja Strama.
Zakopane i Małopolska napędzają rozwój sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną
Prezes Fundacji Handicap Zakopane, Małgorzata Tlałka-Długosz, podkreśliła wyjątkowość tych osiągnięć:
„To kolejne spektakularne sukcesy naszych zawodników. Ustanowili dwa nowe rekordy Europy – w rzucie oszczepem oraz w sztafecie mieszanej 4x200 m – a także poprawili dziewięć rekordów życiowych. Pokazuje to ogromny potencjał i klasę sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.”
Dodała również, że mimo krótkiego czasu na przejście od narciarskich mistrzostw świata Virtus w kwietniu do letnich zmagań lekkoatletycznych w lipcu, zawodnicy dali z siebie wszystko. Ich sukcesy to efekt ciężkiej pracy trenerów oraz niezłomnej determinacji rodzin wspierających sportowców.
Niestety, jak zauważyła prezes Tlałka-Długosz, pomimo imponującej liczby 117 medali zdobytych przez polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną od 2019 roku, nadal brakuje im systemowego wsparcia ze strony Ministerstwa Sportu na arenie międzynarodowej. Dlatego szczególne podziękowania skierowała do Województwa Małopolskiego oraz partnerów regionalnych: Miasta Zakopanego, Gminy Kościelisko i ZEW Niedzica za ich nieocenioną pomoc.
Takie inicjatywy pokazują, jak ważne jest lokalne zaangażowanie w rozwój sportu osób z różnymi wyzwaniami zdrowotnymi. Sukcesy naszych zawodników są powodem do dumy dla całej Małopolski i inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian