Koncert finałowy 80 sezonu Filharmonii Krakowskiej i pożegnanie dyrektora Humali

Filharmonia Krakowska kończy 80. sezon artystyczny z wielkim rozmachem i zapowiada nowe muzyczne wyzwania! W czerwcu czeka nas wyjątkowy koncert, który nie tylko podsumuje mijający rok, ale także pożegna dyrektora artystycznego Alexandra Humalę. Co jeszcze szykuje dla melomanów krakowska instytucja?
- Wyjątkowe wydarzenia w Filharmonii Krakowskiej na finiszu sezonu
- Co dalej z muzyką w Krakowie i plany nowej siedziby filharmonii
Wyjątkowe wydarzenia w Filharmonii Krakowskiej na finiszu sezonu
Sezon 2024/2025 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego obfitował w niezapomniane chwile dla miłośników muzyki klasycznej. Wśród wielu atrakcji znalazły się m.in. jubileuszowy koncert prowadzony przez trzech wybitnych dyrygentów: Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka oraz Alexandra Humalę. Nie zabrakło również nowatorskich cykli, takich jak FeelharmonICE, który rozpoczął się od wykonania “Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego.
Kulminacją sezonu będzie uroczysty koncert zaplanowany na 21 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym ICE. Pod batutą Alexandra Humali zabrzmi monumentalna VIII Symfonia Es-dur Gustava Mahlera, znana jako “Symfonia Tysiąca” ze względu na ogromną obsadę orkiestry i chóru.
To nie tylko muzyczne zwieńczenie roku, ale także symboliczne pożegnanie dyrektora Humali z krakowską filharmonią. Od nadchodzącej jesieni jego obowiązki przejmie Michał Klauza – dyrygent związany ostatnio z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Co dalej z muzyką w Krakowie i plany nowej siedziby filharmonii
Mimo że lato zbliża się wielkimi krokami, Filharmonia Krakowska nie zwalnia tempa. W najbliższych tygodniach melomani będą mogli uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach – od hiszpańskich zarzueli po koncerty w ramach Royal Opera Festival czy cyklu Muzyka w Starym Krakowie. W sierpniu uwagę przyciągnie festiwal Kiepury odbywający się w Krynicy-Zdroju.
Nowy sezon artystyczny 81. rozpocznie się pod koniec września, a program zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W repertuarze znajdą się takie dzieła jak “Stworzenie świata” Josepha Haydna pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny czy “Pasja według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego 60-lecie powstania tego utworu, którą poprowadzi Maciej Tworek.
W maju przyszłego roku publiczność usłyszy “Peer Gynt” pod kierownictwem Łukasza Borowicza oraz “Dziadka do orzechów” z Michałem Klauzą za pulpitem dyrygenckim w Centrum Kongresowym ICE.
Najważniejszym przedsięwzięciem dla filharmonii pozostaje jednak budowa nowej siedziby przy Rondzie Grzegórzeckim. Lokalizacja ta została wybrana ze względu na doskonałe połączenia komunikacyjne – bliskość dworców PKP i autobusowego ułatwi dostęp widzom z całego regionu, a sąsiedztwo dzielnicy Wesoła sprzyja kreatywnym inicjatywom kulturalnym.
Obszar o powierzchni około dwóch hektarów pozwoli na stworzenie przestrzeni idealnie dopasowanej do potrzeb instytucji, z reprezentacyjnym placem wejściowym i terenami zielonymi z małą architekturą podkreślającą charakter nowoczesnej filharmonii. W marcu podjęto decyzję o powstaniu obiektu, a już latem zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny wraz z wyborem doradcy akustycznego odpowiedzialnego za najwyższe standardy dźwięku.
Według informacji z: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian