W Miechowie przypomniano wizytę króla Stefana Batorego podczas Tysiąclecia Królestwa Polski

W Miechowie odbyła się niezwykła podróż w czasie, która ożywiła historię i przybliżyła mieszkańcom wyjątkową wizytę króla Stefana Batorego sprzed ponad 400 lat. To wydarzenie nie tylko przypomniało dawne dzieje, ale także pokazało, jak fascynująca może być historia, gdy staje się namacalna i pełna emocji.
- Miechów tętni historią podczas inscenizacji królewskiej wizyty
- Wyjątkowe atrakcje i konkurs plastyczny dla mieszkańców Miechowa
Miechów tętni historią podczas inscenizacji królewskiej wizyty
14 maja 2025 roku rynek w Miechowie zamienił się w scenę z przeszłości, gdzie dzięki staraniom Muzeum Ziemi Miechowskiej odtworzono wizytę króla Stefana Batorego z 14 marca 1585 roku. To właśnie wtedy monarcha zatrzymał się w mieście, odwiedzając swojego bratanka Andrzeja Batorego kardynała i prepozyta komendatoryjnego. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców oraz gości, a także przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego, których reprezentował radny Mirosław Dróżdż. Honorowy patronat nad obchodami objęła Iwona Gibas z zarządu województwa.
Rekonstrukcja historyczna pozwoliła na żywo zobaczyć sceny z tamtych czasów od serdecznego powitania króla przez jego bratanka, aż po wspólny posiłek i zwiedzanie klasztornych ogrodów. Uczestnicy mogli poczuć atmosferę XVI wieku dzięki strojom, muzyce oraz pokazom tańców i walk dawnych epok przygotowanym przez grupy rekonstrukcyjne Banici Zamojscy oraz Szkołę Szermierki Pokazowej Teatr Walki Leszka Galicy.
Wyjątkowe atrakcje i konkurs plastyczny dla mieszkańców Miechowa
Po inscenizacji wszyscy uczestnicy przeszli barwnym orszakiem do klasztornych ogrodów, gdzie czekały kolejne atrakcje. Grupa Berliguardo wraz z węgierskim zespołem muzyki dawnej Szelindek zadbali o oprawę muzyczną wydarzenia, a pokazy tańców i walk przeniosły widzów w czasy renesansu. Nie zabrakło również konkursu plastycznego Królowie w Miechowie”, którego laureaci otrzymali nagrody za swoje prace inspirowane historią miasta.
Zwieńczeniem obchodów był spektakularny Teatr Ognia przygotowany przez Agencję Artystyczną Amatum, który zachwycił wszystkich zgromadzonych swoim widowiskowym charakterem.
Postanowiliśmy przypomnieć wizytę króla Stefana Batorego, do której doszło 440 lat temu. Była to jedna z trzech wizyt tego króla w Miechowie, zresztą ostatnia. Przyjechał tu do swojego bratanka Andrzeja Batorego, wracając z Warszawy po obradach Sejmu i tu zanocował. Przypomnieliśmy to wydarzenie i opowiedzieliśmy o nim w sposób steatralizowany” Marcin Florek, dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego, co podkreśla zaangażowanie regionu w promowanie lokalnej historii i kultury. Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy Miechowa mogą nie tylko poznać ważne momenty swojej przeszłości, ale też aktywnie uczestniczyć w ich upamiętnianiu.
Opierając się na: Urząd Marszałkowski Kraków
Ostatnie Artykuły

Seniorki i seniorzy zabiorą głos o planie na najbliższe lata. Ruszają konsultacje w Krakowie

Darmowe zajęcia dla seniorów w Nadwiślanie. Stała pora i prosty zapis

Flaga z wojny, którą zobaczysz tylko raz w roku, wraca do Krakowa

Program pieczy zastępczej czeka na uwagi. W Krakowie trwa konsultacja

Przy Rydla trwa duża przebudowa. Zmiany czekają kierowców i pieszych

Etiopia z bliska - krakowskie spotkanie z Michałem Szulimem

Pod Krzyżem Katyńskim zabrzmi pamięć. Zaplanowano uroczystości w Krakowie

Mediator między nocą a ciszą – Burmistrz Nocny daje pierwsze efekty

Narkotyki warte 60 tysięcy w dwóch mieszkaniach - jeden usłyszał cięższy zarzut

Przyszłość Alei Słowackiego trafi na otwarte spotkanie

W starej Nowej Hucie znów będzie czas na rozmowę bez dystansu

Krakowski dziennik wraca do rozmowy o pamięci i rodzinie

Skup mieszkań w Krakowie - kiedy warto rozważyć szybką sprzedaż?

Łóżka hotelowe na miarę nowoczesnych hoteli – jak wybrać odpowiedniego producenta?
Przydatne dane teleadresowe
- Izba Administracji Skarbowej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Krakowskie Centrum Seniora w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Krakowski Teatr Variete w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Zachód w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta - kontakt, godziny, informacje
