Kraków przygotowuje się do obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich

2 min czytania
Kraków przygotowuje się do obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca Kraków utonie w barwach narodowych i miejskich, aby uczcić Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Przypomnijmy sobie znaczenie tego święta oraz zobaczmy, jak miasto będzie wyglądać w tym szczególnym dniu.

  1. Podświetlenie mostów i budynków w biało-czerwonych barwach.
  2. Tramwaje i autobusy udekorowane chorągiewkami.
  3. Flagi na budynkach Urzędu Miasta i innych jednostek.
  4. Znaczenie wyborów z 1989 roku.

W tym roku, 4 czerwca, Kraków ponownie uczci Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. To święto przypomina nam o pierwszych częściowo wolnych wyborach z 1989 roku, które były początkiem końca komunizmu w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Z tej okazji miasto przygotowało wyjątkową dekorację.

Wybory z 4 i 18 czerwca 1989 roku były przełomowym momentem w historii Polski. Jak podkreślono w uchwale Sejmu z 24 maja 2013 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli, ogłosił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich”.

Wielu mieszkańców z pewnością zauważy zmiany, jakie zajdą w wyglądzie miasta. Budynki Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych zostaną ozdobione flagami państwowymi, miejskimi oraz Unii Europejskiej. Flagi te będą powiewać na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Dodatkowo, biało-czerwone i biało-niebieskie flagi pojawią się na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz na budynkach miejskich jednostek organizacyjnych i spółek komunalnych.

Nie tylko budynki, ale również infrastruktura miejska zostanie przystrojona na tę okazję. Kładka Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach, należąca do firmy Emitel, będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach, co z pewnością doda miastu wyjątkowego uroku.

Nie zabraknie także akcentów w komunikacji miejskiej. Tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-czerwonymi i biało-niebieskimi chorągiewkami, co z pewnością przyciągnie uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Wybory parlamentarne z 1989 roku były przeprowadzone zgodnie z zasadami uzgodnionymi podczas rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybrano 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej, co było przełomowym momentem dla procesu przemian politycznych w Polsce.

W uchwale Sejmu z 2013 roku podkreślono, że w czasie wyborów 4 czerwca 1989 roku karta wyborcza zastąpiła siłę, a wynik głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu. Było to symboliczne zwycięstwo pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Było to zwycięstwo Solidarności”, przeciwko której w grudniu 1981 roku władza wysłała czołgi, chcąc siłą złamać narodowego ducha wolności”.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego celebrowania tego wyjątkowego dnia i przypomnienia sobie, jak ważną rolę odegrały te wydarzenia w historii naszego kraju.

Według informacji z: Urząd Miasta Krakowa

Autor: krystian