Prezydent Miszalski spotkał się z mieszkańcami przy ławeczce dialogu

3 min czytania
Prezydent Miszalski spotkał się z mieszkańcami przy ławeczce dialogu

Ławeczka dialogu to nowa inicjatywa prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego, mająca na celu zbliżenie urzędu do mieszkańców. Dzięki mobilnej ławeczce krakowianie będą mogli bezpośrednio przekazywać swoje opinie i potrzeby władzom miasta, a także uczestniczyć w tworzeniu lokalnej polityki poprzez nową aplikację miejską.

  1. Spotkanie z mieszkańcami przy mobilnej ławeczce dialogu.
  2. Nowa aplikacja miejska do głosowania i załatwiania spraw urzędowych.
  3. Wzmocnienie roli dzielnic i budżetu obywatelskiego.
  4. Organizacja referendów lokalnych w dzielnicach.

W ramach Dnia Otwartego Magistratu, 26 maja, na skwerze przed Pawilonem Wyspiańskiego odbyło się spotkanie prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego z mieszkańcami. Głównym punktem wydarzenia była ławeczka dialogu” nowa inicjatywa mająca na celu zbliżenie urzędu do mieszkańców. Prezydent Miszalski podkreślił, że urząd miasta powinien być otwarty na potrzeby krakowian i gotowy do wsłuchiwania się w ich głosy. Ławeczka dialogu” ma być miejscem, gdzie każdy może porozmawiać o istotnych sprawach dotyczących miasta.

Miasto powinno być otwarte na mieszkańców i ten dialog musi być jak najszerszy. Mobilna ławeczka to znak, że będziemy nie tylko słuchać krakowian, ale też jeździć wszędzie tam, gdzie dzieją się ważne dla nich sprawy i gdzie problemy można zobaczyć na własne oczy. Tworzymy także narzędzia, dzięki którym współdecydowanie o mieście będzie łatwiejsze, dostępne dla każdego powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Ławeczka, która towarzyszyła prezydentowi podczas kampanii wyborczej, teraz zyskała nowe życie. Będzie mobilna, co pozwoli na organizowanie spotkań w różnych częściach miasta, tam gdzie dialog z mieszkańcami jest najbardziej potrzebny. To rozwiązanie ma podkreślać znaczenie współpracy i budowania wspólnoty miejskiej opartej na tolerancji i wielokulturowości.

Równocześnie z mobilną ławeczką, miasto planuje wprowadzenie nowej aplikacji, która umożliwi mieszkańcom głosowanie w budżecie obywatelskim oraz w referendach lokalnych. Aplikacja ma również ułatwić załatwianie wielu spraw urzędowych. Wkrótce uruchomimy aplikację, w której będzie można głosować w budżecie obywatelskim czy w referendach lokalnych. Będzie ona też pomocna w załatwianiu wielu urzędowych kwestii. To będzie narzędzie rozwojowe, do podstawowych funkcjonalności będziemy z czasem dodawać kolejne, tak żeby każdy miał dostęp do możliwości, które oferuje miasto, w swojej dłoni zadeklarował prezydent.

Prezydent Miszalski zaznaczył również, że kluczowe jest wzmocnienie roli dzielnic, które są najbliżej codziennych spraw mieszkańców. Plany obejmują zwiększenie budżetu dzielnic oraz umożliwienie każdej z nich organizacji jednego referendum lokalnego w roku. Planujemy zwiększenie budżetu, którym mogą dysponować krakowskie dzielnice. Chcemy także, aby co roku każda dzielnica mogła zorganizować jedno referendum lokalne dotyczące konkretnych spraw, tak, żeby jeszcze mocniej włączyć mieszkańców w partycypację i żeby decyzje najważniejsze dla nich zapadały jak najniżej zapowiedział.

Spotkanie z mieszkańcami było częścią Dnia Otwartego Magistratu, podczas którego Urząd Miasta Krakowa otwiera swoje drzwi dla mieszkańców, umożliwiając zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych, takich jak pałac Wielopolskich czy dawny ratusz podgórski. To doskonała okazja, by poznać historyczne przestrzenie miasta i posłuchać barwnych opowieści o jego włodarzach.

Na podst. Urząd Miasta w Krakowie

Autor: krystian