Pierwsza połowa wakacji już za nami. Trwa czas beztroski, radości, odpoczynku, wyjazdów. Dziś wspólnie bawiliśmy się w Lanckoronie podczas „Pikniku rodzinnego 800+”. Z uczestnikami spotkał się II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, a także posłowie Filip Kaczyński, Marek Polak i Władysław Kurowski.

- Dmuchane miasteczko, gry, konkursy, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, zabawy z animatorami, warkoczyki i kolorowe tatuaże oraz wielkie bańki mydlane. M.in. te atrakcje czekały dziś na mieszkańców Lanckorony i wszystkich przybyłych na piknik. Najważniejsze było jednak to, by zobaczyć i poczuć, że rodzina jest najważniejsza, że rodzina powinna być w centrum uwagi. To był piknik w pełni dedykowany rodzinie. I też wokół rodziny koncentrują się działania rządu Zjednoczonej Prawicy. Dlatego też zwiększyliśmy wysokość świadczenia wychowawczego z 500 na 800 zł i konsekwentnie realizujemy politykę prorodzinną w wielu innych wymiarach - mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.  

Oprócz szeregu atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych, na uczestników czekały: punkt informacyjny, w którym można było się więcej dowiedzieć na temat zmian w programie „Rodzina 500+”, punkt partnerski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pojazdy służb mundurowych. Zwieńczeniem wspólnego świętowania był koncert zespołu COVER połączony ze wspólną zabawą.

- Kolejne pikniki przed nami. Już jutro widzimy się w Krynicy-Zdroju, 19 sierpnia – w Trzebini, 26 sierpnia – w Stryszowie, 27 sierpnia – w Laskowej, a na pożegnanie wakacji: 2 września – w Nowym Brzesku i 3 września – w Dobczycach oraz w Kluczach. Serdecznie zapraszam do wspólnej zabawy - mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Pikniki organizowane są przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, przy wsparciu lokalnych samorządów.

„800+” zatwierdzone przez prezydenta Andrzeja Dudę
7 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą kwotę wsparcia polskich rodzin z 500 zł na 800 zł od 1 stycznia 2024 r.

- To właśnie rodzina wymaga szczególnego pietyzmu, szczególnego wsparcia ze strony państwa. Wymaga i przede wszystkim na to wsparcie zasługuje. (…) Mogę w tej chwili, już po złożeniu tego podpisu, z całą odpowiedzialnością powiedzieć: od 1 stycznia 2024 roku świadczenie tzw. „500+” staje się świadczeniem „800+”. Każda rodzina wychowująca dzieci na każde dziecko wychowywane w rodzinie otrzyma 800 zł  – mówił prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę.

- Pikniki to także okazja, by porozmawiać o dotychczasowej realizacji programu „Rodzina 500+” i wprowadzonych zmianach. Jeśli dziecko zaczęło otrzymywać „500+” w 2016 r., kiedy program wszedł w życie, to do czerwca 2023 r. łącznie dostało 43 500 zł. W 2024 r. każde dziecko otrzyma 9600 zł. Nie słowa, a czyny. Tak działa rząd Premiera Mateusza Morawieckiego – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do kwietnia 2023 roku małopolskie rodziny otrzymały z programu „Rodzina 500+” 22 mld zł, a wsparciem w ciągu 7 lat jego funkcjonowania objętych zostało prawie 665 tys. dzieci. To 665 tysięcy uśmiechów i powodów do dumy. Inwestycja w dzieci to inwestycja w przyszłość Polski – dodaje II wicewojewoda Mateusz Małodziński.