- Generał Władysław Sikorski, premier rządu Rzeczypospolitej na emigracji i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych, to postać wyjątkowa. Swoim ogromnym autorytetem budził szacunek i respekt. 80 lat, jakie minęły od jego tragicznej śmierci, to czas powracającego pytania: co tak naprawdę wydarzyło się w nocy z 4 na 5 lipca 1943 r.? Nasz dzisiejszy udział w wydarzeniach rocznicowych to świadectwo tego, że naród polski nie pozwolił i nie pozwoli zatopić pamięci o tej wyjątkowej postaci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Krakowie – mieście, gdzie spoczywają doczesne szczątki generała Sikorskiego – uczczono dzisiaj jego pamięć. W wydarzeniach z okazji 80. rocznicy tragicznej śmierci polskiego generała udział wzięli m.in.: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który złożył kwiaty w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Matusz Szpytma, II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, w imieniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka kwiaty złożył Tomasz Stachurski.

- „Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu” – zwykł mawiać generał Władysław Sikorski. Dziś Polska jest wolna. Polska jest niezawisła. Polska jest silna. Silna także historią i pamięcią o tych, którzy dokładają starań, aby jej wiernie służyć – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Generał Władysław Sikorski zginął w katastrofie lotniczej liberatora, u wybrzeży Gibraltaru. Doszło do niej w drodze powrotnej z inspekcji wojsk polskich na Bliskim Wschodzie. Wszyscy będący na pokładzie samolotu ponieśli śmierć. Ocalał jedynie pilot samolotu. Wśród ofiar była córka generała – Zofia Leśniowska. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w Katedrze Westminsterskiej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz polskich i brytyjskich, w tym Winston Churchill. Pierwotnie generał Sikorski pochowany został na cmentarzu polskich lotników w Newark koło Nottingham.

Decyzją Rady Ministrów RP po wojnie ciało Władysława Sikorskiego spoczęło na Wawelu. Dopełniło się to 17 września 1993 r.

Źródło: https://www.polishairforce.pl/pogrzeb.html


20230704 Gen. Sikorski Wawel Krypta 20230704 Gen. Sikorski Wawel Krypta 20230704 Gen. Sikorski Wawel Krypta 20230704 Gen. Sikorski Wawel Krypta 20230704 Gen. Sikorski Wawel Krypta