Już w 1215 r. na kartach historii znalazły się pierwsze wzmianki o miejscowościach z tej gminy. Pisał wówczas o nich znany autor kroniki dziejów Polski Wincenty Kadłubek. Piętno na jej losach odcisnęły m.in. „potop szwedzki”, rabacja galicyjska w 1846 r. czy wreszcie wydarzenia I i II wojny światowej. Gmina Gnojnik – bo o niej mowa – w obecnych granicach funkcjonuje od 1973 r. 1 stycznia 1999 r. znalazła się w powiecie brzeskim w województwie małopolskim. W weekend cała społeczność wspólnie świętowała Dni Gminy Gnojnik w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. W niedzielnych wydarzeniach towarzyszyli im m.in. poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

- Gmina Gnojnik to jeden z tych zakątków naszego województwa, które potrafią zauroczyć. Drewniana zabudowa sakralna i użytkowa, liczne zabytki murowane, wreszcie coś dla miłośników przyrody: trasy spacerowe i widokowe… Ogromny potencjał tego miejsca to także jego mieszkańcy: ciepli, otwarci i gościnni. Obchodzone właśnie święto gminy pokazało, jak bardzo jest to wspólnota zgrana i jak wspaniale potrafi dzielić się radością – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Wśród dwudniowych atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Rozegrano między innymi turnieje: piłki nożnej o puchar wójta gminy Gnojnik i beczkę piwa, a także hokejowy o figę z makiem i garniec miodu.

Na najmłodszych mieszkańców czekało wesołe miasteczko z licznymi atrakcjami oraz konkursy.

Swoje stoiska przygotowały miejscowe koła gospodyń wiejskich. Całość dopełniły koncerty muzyczne.


Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik Dni Gminy Gnojnik